Kamza fiton në “Selman Stërmasi”, Tirana mposhtet nga Plaku « Sportplus.al

INFORMACION
Botuar më: 18 Gusht 2018, 9:40 pm, në kategori: Futboll, Kategoria Superiore, Kryesore
Kamza fiton në “Selman Stërmasi”, Tirana mposhtet nga Plaku

Kamza ka triumfuar në frymën e fundit ndaj Tiranës në ndeshjen e zhvilluar në stadiumin “Selman Stërmasi”, e vlefshme për Kategorinë Superiore. Dominimi skuadrës kryeqytetase u vu re që në pjesën e parë, por mbrojtja e Kamzës ka rezultuar e pathyeshme deri në vërshëllimin e fundit të arbitrit kryesor.

Goli i fitores ka ardhur nga sulmuesi Sebino Plaku në minutën e 89’që pak ditë më parë luajti për Kukësin në Europa League ndaj Torpedo Kutaisi. Aksion i insistuar i kamzalinjve me sulmuesin që ka devijimin e fundit pas tentativave të Mehmetit dhe Rezit.

Duhet thënë se Kamza e ka nisur në mënyrën më të mirë të mundshme sezonin e ri duke i rrëmbyer tre pikë të pastra bardhebluve që këtë vit janë rikthyer në Superiore.

SHKRUAJ KOMENT

Nga Burdisso te Pogba, Milan hedh sytë te mbrojtësit veteranë...

Situata me dëmtimet është kthyer në një shqetësim të madh për Milan, sidomos në repartin e mbrojtjes, aty ku së fundi Alessio Romagnoli iu bashkua Musacchios dhe Calcdaras. Për këtë drejtuesit e kuqezinjëve po përpilojnë një listë me lojtarë që janë pa agjent dhe mund t’i marrin që tani në skuadër. “Sport Mediaset” ka zbuluar se i pari në listë është Nicola Burdisso, të cilit i përfundoi kontrata me Genoan në qershor. Kandidatë të tjerë janë Leonardo Blanchardm ish-lojtar i Frosinone, Robert Huth i Leicester City dikur dhe Christian Zachardo që së fundi ka luajti në Maltë. Diego Polenta po konsiderohet si një alternativë por mund të shkohet edhe te Florent Pogba, vëllain e Paul, i cili ka luajtur me skuadra si Saint-Etienne dhe Genclerbiriligi.  Devamı →...  Devamı →[Më shumë]

Inter vendos për të ardhmen e Keita Balde...

Keita Badle u rikthye në Itali pas aventurës me Monaco, këtë herë ka ardhur në formë huazimi te Interi deri në fund të këtij sezoni, por ai nuk ka arritur të tregojë vlerat e tij dhe vetë Luciano Spalletti deklaroi se senegalezi duhet të përmirësohet. Në verë Spalletti ishte shumë entuziast për lojtarin që vetë e kërkoi dhe deri më tani i ka kushtuar 5 milionë euro klubit zikaltër por mund të kushtojë edhe 34 milionë të tjera nëse vendos ta blejë kartonin e tij në qershor. Me paraqitjet e tij deri më tani me të gjitha gjasat nuk do të ndodhë diçka e tillë. Madje u menduar se Inter mund ta kthejë mbrapsht që në janar te Monaco, por kostoja do të jetë e njëjtë dhe Ausilio e Spalletti e kanë të qartë se Balde do të qëndrojë te Inter deri në fund të sezonit me shpresën që në fazën e dytë do të tregojë vlerat e tij. Për momentin sulmuesi nuk është i përjashtuar për t’u bërë pjesë e Inter por as ka bindur që të blejnë kartonin e tij. Për këtë te Inter e kanë lënë pezull për momentin çështjen e tij, ndërsa “Calciomercato” zbulon se në fund të sezonit klubi italian do të kërkojë një ulje të çmimit të lojtarit, në të kundërt do ta kthejnë mbrapsht atë.  Devamı →...  Devamı →[Më shumë]

I famshmi Nusret bën bashkë Leo Messin dhe Paul Pogban (Video)...

Lionel Messi dhe Paul Pogba po shijojnë disa ditë pushimi falë ndeshjeve ndërkombëtare që po zhvillohen këto ditë. Rastësisht apo me plan kjo nuk dihet, për të dy futbollistët kanë zgjedhur të shijojë magjinë e Dubait. Për më tepër ata kanë shkuar në të njëjtin restorant dhe në të njëjtën kohë. Ata janë akomoduar në një hotel të njëjtë dhe po shijojnë ushqimet e Nusret Gokçe, kuzhinieri turk që njihet për specialitetin e tij në përpunimin dhe gatimin e mishit. Fillimisht të dy janë shërbyer nga “Salt Bae”, ndërsa më vonë Pogba dhe Messi janë bërë bashkë për një foto me Nusret. Menyja e ushqimit të tyre? Sigurisht që ka qenë mishi. Futbollistët janë shërbyer nga vetë Nusret, i cili di ta bëjë të veçantë një mbrëmje me gatimin dhe stilin e tij që ka krijuar famë. Dita e parë ka qenë me mish keci për vetë faktin se Messi njihet me emrin “Goat”, ndërsa ditën e dytë argjentinasi është shërbyer me një biftek të pjekur dhe të lyer me ar 24 karat. View this post on Instagram @leomessi #saltbae #saltlife #salt A post shared by Nusr_et#Saltbae (@nusr_et) on Nov 17, 2018 at 4:09am PST View this post on Instagram To salty @paulpogba #saltbae #saltlife #salt A post shared by Nusr_et#Saltbae (@nusr_et) on Nov 16, 2018 at 3:21pm PST Duke marrë shkas nga ky takim lojtarët janë ulur në të njëjtën tavolinë dhe kanë biseduar së bashku duke kaluar disa minuta të këndshme, që në bazë të pamjeve të dyve iu ka pëlqyer shoqëria e njëri-tjetrit. Por, a është ky një sinjal tjetër për merkaton e janarit që po afron? Këtë s’mund ta themi me siguri por dihet që Pogba dëshiron të largohet nga Manchester United dhe alternativat për të ardhmen e tij janë Juventus dhe Barcelona, emra që u përfolën edhe në merkaton e verës. Ky takim mund të shërbejë që Barça të ketë një mendim edhe nga “ylli” i tyre dhe dihet që fjala e Messit ka peshë kudo që është. Për të marrë shërbimet e francezit klubi spanjoll duhet të përgatitet për një ofertë mbi 100 milionë euro, në të kundërt e ka derën e mbyllur nga “Djajtë e Kuq”. Paul Pogba x Lionel Messi. pic.twitter.com/y5i2d6rjfc — Instant Foot ⭐⭐ (@lnstantFoot) November 16, 2018  Devamı →...  Devamı →[Më shumë]

Romagnoli kryen ekzaminimit e dëmtimit, “Sky” zbulon: 4 javë stop!...

Alessio Romagnoli i është nënshtruar sot vizitave më të detajuara nga mjekët e Milan, për shkak të problemeve muskulore që shfaqi në stërvitje me përfaqësuesen e Italisë. “Alessio Romagnoli iu nënshtrua këtë mëngjes ekzaminimeve klinike të kryera nga stafi mjekësor i klubit, rezultati tregoi se ka një problem mesatar të kofshës së majtë, që pati dje, të premten me 15 nëntor gjatë trajnimit me ekipin kombëtar. Mbrojtësi i kuqezinjëve do të kryejë një kontroll të ri klinik brenda 10 ditëve”, kështu shpjegoi Milan në një deklaratë zyrtare. “Sky Sport” ka bërë me dije se kapiteni i kuqezinjëve ka një shkallë dëmtimi që do e mbajë larg fushe për të paktën 4 javë. Nëse konfirmohet një dëmtim i tillë, atëherë Romagnoli do të mungojë në gjashtë ndeshje të kuqezinjve. Përkatësisht me Lazio, Parma, Torino dhe Bologna në Seria A. Po ashtu do humbasë edhe ndeshjen kundër Dudelange dhe transfertën ndaj Olympiacos për Europa League. Ky do të jetë një problem serioz për trajnerin Gattuso pasi në shërbim aktualisht ka vetëm Zapata dhe Simic, pasi Musacchio dhe Caldara janë të dëmtuar gjithashtu.  Devamı →...  Devamı →[Më shumë]

“Ardhja me vonesë e Skocisë në Shqipëri është një ‘çmenduri'”...

Ardhja me vonesë e kombëtares së Skocisë në Shqipëri është quajtur “çmenduri” nga ish-sulmuesi i Celtic, Scott McDonald. Përfaqësuesja e Shqipërisë në stadiumin “Loro Boriçi” në orën 20:45 do të zhvillojë ndeshjen e kthimit dhe të fundit kundër skocezëve në kuadër të UEFA Nations League. Skuadra që drejtohet nga Alex McLeish ka fluturuar të premten në mbrëmje, vetëm 24 orë përpara startimit të ndeshjes dhe për këtë McDonald ka deklaruar: “Mua më duket e pakuptimitë për të marrë një aeroplan në më pak se 24 orë para se të fillojë ndeshja. Pse kanë udhëtuar kaq vonë? Jeni duke u dhënë lojtarëve justifikime para se të filloni”. Skocia ka tre pikë dhe ndodhet në Ligën C, të Grupit 5, po me aq pikë sa ka Shqipëria, por ka dhe dy ndeshje për të zhvilluar, teksa vendi i parë mbahet nga Izraeli me 6 pikë në total. Ish-kampioni australian deklaroi përsëri se duhet të kishin ardhur më para: “Ne duhet të kishim ardhur më para, ata janë trajnuar në terren, janë përgatitur dhe i kanë parë lojtarët se ku do të luajnë”.  Devamı →...  Devamı →[Më shumë]

Ndodh në Indi – Lojtari shpëton portën mrekullisht por jo veten – VIDEO...

Një lojtar në Superligën indiane ka shpëtuar portën e tij nga një goditje për gol në minutën e 61’ të takimit, teksa e ka shmangur atë në mënyrë spektakolare, por në fund është përplasur me shtyllën duke rrezikuar shumë vetën. Në përballjen mes dy skuadrave Goa dhe Pune City, përveç gjashtë golave të shënuar pasi ndeshja ka përfunduar me rezultatin 4-2 për vendasit ka pasur edhe një moment që po bën xhiron në gjithë botën. Në një aksion të nisur nga vendasit, sulmuesi Kingfisher godet fort drejt portës për të thelluar akoma më shumë rezultatin, por mbrojtësi mik bën të pamundurën për të evituar topin që po përfundonte në portë. Në fund ia del mrekullisht për ta nxjerrë jashtë katërkëndëshit, teksa dëmtohet në vendin delikat. Ai qëndroi për disa minuta jashtë fushës dhe për të vijuar lojën pak më vonë, pavarësisht dhimbjeve. This is jokes 😂😂👌🏻 pic.twitter.com/5euwrvvJEH — Chelsea Insight (@Chelseainsight_) November 17, 2018  Devamı →...  Devamı →[Më shumë]

Agjenti i Modric: Nëse Reali e lë të largohet, klubi do jetë në telashe të mëdha!...

Inter është i etur për të nënshkruar me Luka Modric, edhe pse Real Madrid nuk do të lejojë që mesfushori të shkojë shumë lehtë, sipas agjentit kroat, Vincenzo Cavaliere. Lojtari më i mirë i këtij viti u bë subjekt kalimi edhe gjatë verës te klubi italian, por drejtuesit e ekipit “Los Blancos” nuk pranuan që të hynin në bisedime për futbollistin, i cili bëri një paraqitje fantastike në Kupën e Botës. Megjithatë, Cavaliere foli për RMC dhe tha se gjigandët italianë e kërkojnë akoma kroatin dhe insistimi i tyre nuk ka përfunduar akoma: “E di që Interi është ende i interesuar për lojtarin, por unë nuk mendoj se Real Madrid do ta lërë të shkojë me lehtësi. Transferimi i Ronaldos e ka bërë Realin të humbasë shumë, dhe nëse ata do ta lenë Modric të shkojë, që është motori i ekipit, ata do të ishin në telashe edhe më të mëdhaja”. Transferimi i yllit portugez te Juventus gjatë verës bëri që klubi madrilen të përjetonte periudhën më të keqe në klub duke pësuar humbje nga ndeshja në ndeshje në kohën që ekipi drejtohej nga Julen Lopetegui. Largimi i Modric dhe Ronaldos ndoshta do të kishin ndikuar më shumë te Reali, por ka një shans që kroati të mund të largohet vitin e ardhshëm, pasi kontrata e tij skadon në qershorin e vitit 2020.  Devamı →...  Devamı →[Më shumë]
Ligat Europiane
  • Premier League
  • La Liga
  • Serie A
  • Bundesliga
  • Ligue One
  • Liga e Kampioneve
  • Liga e Europes

I famshmi Nusret bën bashkë Leo Messin dhe Paul Pogban (Video)...

Lionel Messi dhe Paul Pogba po shijojnë disa ditë pushimi falë ndeshjeve ndërkombëtare që po zhvillohen këto ditë. Rastësisht apo me plan kjo nuk dihet, për të dy futbollistët kanë zgjedhur të shijojë magjinë e Dubait. Për më tepër ata kanë shkuar në të njëjtin restorant dhe në të njëjtën kohë. Ata janë akomoduar në një hotel të njëjtë dhe po shijojnë ushqimet e Nusret Gokçe, kuzhinieri turk që njihet për specialitetin e tij në përpunimin dhe gatimin e mishit. Fillimisht të dy janë shërbyer nga “Salt Bae”, ndërsa më vonë Pogba dhe Messi janë bërë bashkë për një foto me Nusret. Menyja e ushqimit të tyre? Sigurisht që ka qenë mishi. Futbollistët janë shërbyer nga vetë Nusret, i cili di ta bëjë të veçantë një mbrëmje me gatimin dhe stilin e tij që ka krijuar famë. Dita e parë ka qenë me mish keci për vetë faktin se Messi njihet me emrin “Goat”, ndërsa ditën e dytë argjentinasi është shërbyer me një biftek të pjekur dhe të lyer me ar 24 karat. View this post on Instagram @leomessi #saltbae #saltlife #salt A post shared by Nusr_et#Saltbae (@nusr_et) on Nov 17, 2018 at 4:09am PST View this post on Instagram To salty @paulpogba #saltbae #saltlife #salt A post shared by Nusr_et#Saltbae (@nusr_et) on Nov 16, 2018 at 3:21pm PST Duke marrë shkas nga ky takim lojtarët janë ulur në të njëjtën tavolinë dhe kanë biseduar së bashku duke kaluar disa minuta të këndshme, që në bazë të pamjeve të dyve iu ka pëlqyer shoqëria e njëri-tjetrit. Por, a është ky një sinjal tjetër për merkaton e janarit që po afron? Këtë s’mund ta themi me siguri por dihet që Pogba dëshiron të largohet nga Manchester United dhe alternativat për të ardhmen e tij janë Juventus dhe Barcelona, emra që u përfolën edhe në merkaton e verës. Ky takim mund të shërbejë që Barça të ketë një mendim edhe nga “ylli” i tyre dhe dihet që fjala e Messit ka peshë kudo që është. Për të marrë shërbimet e francezit klubi spanjoll duhet të përgatitet për një ofertë mbi 100 milionë euro, në të kundërt e ka derën e mbyllur nga “Djajtë e Kuq”. Paul Pogba x Lionel Messi. pic.twitter.com/y5i2d6rjfc — Instant Foot ⭐⭐ (@lnstantFoot) November 16, 2018  Devamı →...  Devamı →Më shumë

Fotoja që po bën xhiron e botës, Salah i plotëson dëshirën vogëlushes...

Ylli i Liverpool Salah ka dhënë ​​një përgjigje të shkëlqyeshme për një tifoze të vogël në rrjetin social “Twitter” pak momente pas fitores dramatike kundër Egjiptit me rezultatin 3-2. Vogëlushja  ishte vonuar për të bërë  detyrat e shtëpisë, që të mbështesë Mohamed Salah në stadium. Një foto që është publikuar në Twitter e tregoi atë në stadium duke mbajtur një poster që lexonte: “Salah ju lutem shënoni, unë dua të shkoj në shtëpi, kam detyrat e shtëpisë për të bërë”. Pas kësaj, egjiptiani shënoi një supergol, teksa hutoi me spektakël të gjithë mbrojtjen mike. Pas përfundimit të ndeshjes, “Faraoni” ka shkruar: “Unë më të vërtetë u përpoqa t’iu leja të shkosh në shtëpi herët dhe më vjen keq që të mbajta këtu deri në minutën e fundit. Shpresoj që nesër mësuesi juaj ta kuptojë situatën”.    Devamı →...  Devamı →Më shumë

Dortmund planifikon t’i shesë talentin Chelsea-s në janar...

Chelsea ka fituar betejën për të nënshkruar me 20-vjeçarin e Borussia Dortmund, Christian Pulisic, kështu ka bërë me dije “Daily Mail”. Tabloidi anglez ka zbuluar se talenti amerikan ka vendosur të mos rinovojë kontratën me Dortmund, të cilët janë ulur në bisedime me të për shkak se atij i skadon marrëveshja në qershor të vitit 2020. Pulisic ka qenë pjesë e Dortmund që nga mosha 16-vjeçare, por vetëm pak kohë më parë deklaroi se ai është i hapur për të kaluar në Premier League edhe pse nuk e rrëfeu skuadrën që dëshiron, “Anglia dhe Premier League është vendi që shumë fëmijë ëndërrojnë të luajnë këtu, kështu që një ditë unë mund të luaj këtu”, tha Pulisic para ndeshjes Angli-SHBA. Këtë deklaratë e ka kapur Chelsea dhe sipas “Daily Mail” është vënë menjëherë në lëvizje për të filluar negociatat me Dortmund, të cilët duket se janë të gatshëm ta shesin “yllin” e tyre pasi në të kundërt mund ta humbasin me parametër zero. Mësohet se çmimi që ka përcaktuar klubi gjerman është 70 milionë paund (79 milionë euro), por Chelsea do të negociojë për një shifër më të ulët duke parë se mund ta marrë pas dy sezonesh pa asnjë shpenzim.  Devamı →...  Devamı →Më shumë

Giroud: Nuk mund të deklarohesh homoseksual në botën e futbollit!...

Sulmuesi i Chelsea, Oliver Giroud është ndalur të flasë për një temë delikate në të gjithë botën, atë të orientimit seksual. Francezi ka shpjeguar se si mund të jetë jeta e një futbollisti që të deklarojë se është homoseksual. “Është e pamundur që të deklarohesh si homoseksual në futboll”, theksoi Giroud, “E kuptoj dhimbjen dhe vështirësitë që kanë atletët profesionist që të deklarohen për këtë, mirëpo unë jam shumë tolerant sa i përket kësaj”. Sulmuesi francez më tej shpjegoi se sa e vështirë është për një njeri me orientim të tillë seksual të qëndrojë në dhomat e zhveshjes me meshkuj që janë tërësisht të zhveshur. “Në futboll ka shumë punë për të arritur deri te toleranca sa i përket homoseksualëve. Në dhomat e zhveshjes ka shumë testosterone, njerëz dhe dushe të përbashkëta, është e komplikuar por kështu është”, vijoi më tej sulmuesi i Chelsea.  Devamı →...  Devamı →Më shumë

Granit Xhaka zbulon skuadrën ku ëndërron të luajë pas Arsenal-it...

Granit Xhaka prej dy vitesh është pjesë e Arsenal dhe ka kontratë deri në vitin 2023 me klubin londinez, me të cilët ka patur momente vështirësie duke e vënë në qendër të kritikave për gabimet e tij por edhe momente tejet pozitive si golat dhe pikët e fituara falë tij. I ndodhur në grumbullim me Zvicrën për ndeshjen kundër Belgjikës në Nations League, mesfushori foli edhe për ëndrrën e tij në fund të karrierës. Në një intervistë për një media në Zvicër Xhaka tha se dëshiron që pas të tridhjetave të rikthehet të luajë me Baselin, aty ku ai doli si futbollit para se të transferohej te Borusia Monchegladbach. “Është një qëllim i madh, në të vërtetë ëndrra ime është që të rikthehet një ditë. Nuk është e thënë që të jetë kur të jem 28 (vjeç), është pak a shumë siç bëri Alex Frei”, tha Xhaka duke iu referuar portierit që u rikthye të ish-klubi i tij dhe fitoi disa tituj. “Ai u rikthye kur ishte në të tridhjetat, por sërish pati performancë të mirë dhe ndihmoi Baselin të fitojë disa tituj. Patjetër, pritshmëritë janë të larta kur rikthehesh, por natyrisht kjo është një ëndërr”, shtoi në fund mesfushori me origjinë shqiptare. Xhaka ka luajtur me Baselin që nga ekipi i të rinjve deri te ekipi i parë, ai shkoi aty në vitin 2000 dhe u largua për në Gjermani në vitin 2012, aty ku luajti për 4 sezone para se të transferohej për në Angli te Arsenal.  Devamı →...  Devamı →Më shumë

Neymar flet për Emery: Ai do bëjë gjëra të mëdha me Arsenal-in!...

Ylli brazilian i PSG-së, Neymar ka thurur elozhe për ish trajnerin e tij, Unai Emery dhe beson se ai do të sjellë sukses në radhët e Arsenal. Spanjolli mori përgjegjësinë për të marrë drejtimin e klubit të Premier League këtë vit, ku “Topçinjtë” kanë bërë një fillim mbresëlënës në kampionat, teksa renditen në vendin e pestë. Sulmuesi brazilian, i cili luajti një sezon nën urdhrat e Emery te PSG-ja mbështeti spanjollin për sukses në Angli: “Tani është e lehtë të thuhet, sepse Arsenali po luan futboll vërtetë të madh dhe të gjithë e dinë se ai është një trajner shumë i mirë”, tha ai në një konferencë shtypi të enjten përpara miqësores që Brazili do të luajë kundër Uruguait mbrëmjen e sotme në “Etihad Stadium”. “Unë i di cilësitë e tij dhe kam qenë me të vërtetë i lumtur që kam punuar me të. Ai me të vërtetë donte të na trajnonte dhe donim të studionim për futbollin. Unë mendoj se ai do të sjellë gjëra të mira për Arsenalin, i cili është një klub realisht i madh dhe i rëndësishëm këtu në Angli. I uroj fat”. Arsenali ka rënë përsëri në vendin që e çon automatikisht në Premier Ligë pas tre barazimeve radhazi, duke u larguar tetë pikë nga kreu që mbahet nga Manchester City.  Devamı →...  Devamı →Më shumë

Aguero e shijon mosgrumbullimin te Argjentina, këtë herë me 4 brune...

Sulmuesi i Manchester City, Sergio Aguero nuk është dukur shumë i zhgënjyer nga fakti se është lënë jashtë grumbullimit nga kombëtarja argjentinase për dy ndeshjet miqësore të muajit nëntor kundër Meksikës, më datat 17 dhe 20 nëntor. 30-vjeçari arriti të shënojë në derbin e së dielës kundër Manchester United, por tashmë ai po shënon edhe jashtë fushës. Megjithatë, fitoren e derbit ai e ka festuar me katër brune në një klab nate, ku gjatë gjithë kohës ai është parë i buzëqeshur dhe nën shoqërinë e tyre. Argjentinasi besohet se është single për momentin, pasi marrëdhënia e tij me ish të dashurën Karina Tejeda ka përfunduar pak më shumë se 12 muaj më parë.  Devamı →...  Devamı →Më shumë

I famshmi Nusret bën bashkë Leo Messin dhe Paul Pogban (Video)...

Lionel Messi dhe Paul Pogba po shijojnë disa ditë pushimi falë ndeshjeve ndërkombëtare që po zhvillohen këto ditë. Rastësisht apo me plan kjo nuk dihet, për të dy futbollistët kanë zgjedhur të shijojë magjinë e Dubait. Për më tepër ata kanë shkuar në të njëjtin restorant dhe në të njëjtën kohë. Ata janë akomoduar në një hotel të njëjtë dhe po shijojnë ushqimet e Nusret Gokçe, kuzhinieri turk që njihet për specialitetin e tij në përpunimin dhe gatimin e mishit. Fillimisht të dy janë shërbyer nga “Salt Bae”, ndërsa më vonë Pogba dhe Messi janë bërë bashkë për një foto me Nusret. Menyja e ushqimit të tyre? Sigurisht që ka qenë mishi. Futbollistët janë shërbyer nga vetë Nusret, i cili di ta bëjë të veçantë një mbrëmje me gatimin dhe stilin e tij që ka krijuar famë. Dita e parë ka qenë me mish keci për vetë faktin se Messi njihet me emrin “Goat”, ndërsa ditën e dytë argjentinasi është shërbyer me një biftek të pjekur dhe të lyer me ar 24 karat. View this post on Instagram @leomessi #saltbae #saltlife #salt A post shared by Nusr_et#Saltbae (@nusr_et) on Nov 17, 2018 at 4:09am PST View this post on Instagram To salty @paulpogba #saltbae #saltlife #salt A post shared by Nusr_et#Saltbae (@nusr_et) on Nov 16, 2018 at 3:21pm PST Duke marrë shkas nga ky takim lojtarët janë ulur në të njëjtën tavolinë dhe kanë biseduar së bashku duke kaluar disa minuta të këndshme, që në bazë të pamjeve të dyve iu ka pëlqyer shoqëria e njëri-tjetrit. Por, a është ky një sinjal tjetër për merkaton e janarit që po afron? Këtë s’mund ta themi me siguri por dihet që Pogba dëshiron të largohet nga Manchester United dhe alternativat për të ardhmen e tij janë Juventus dhe Barcelona, emra që u përfolën edhe në merkaton e verës. Ky takim mund të shërbejë që Barça të ketë një mendim edhe nga “ylli” i tyre dhe dihet që fjala e Messit ka peshë kudo që është. Për të marrë shërbimet e francezit klubi spanjoll duhet të përgatitet për një ofertë mbi 100 milionë euro, në të kundërt e ka derën e mbyllur nga “Djajtë e Kuq”. Paul Pogba x Lionel Messi. pic.twitter.com/y5i2d6rjfc — Instant Foot ⭐⭐ (@lnstantFoot) November 16, 2018  Devamı →...  Devamı →Më shumë

Agjenti i Modric: Nëse Reali e lë të largohet, klubi do jetë në telashe të mëdha!...

Inter është i etur për të nënshkruar me Luka Modric, edhe pse Real Madrid nuk do të lejojë që mesfushori të shkojë shumë lehtë, sipas agjentit kroat, Vincenzo Cavaliere. Lojtari më i mirë i këtij viti u bë subjekt kalimi edhe gjatë verës te klubi italian, por drejtuesit e ekipit “Los Blancos” nuk pranuan që të hynin në bisedime për futbollistin, i cili bëri një paraqitje fantastike në Kupën e Botës. Megjithatë, Cavaliere foli për RMC dhe tha se gjigandët italianë e kërkojnë akoma kroatin dhe insistimi i tyre nuk ka përfunduar akoma: “E di që Interi është ende i interesuar për lojtarin, por unë nuk mendoj se Real Madrid do ta lërë të shkojë me lehtësi. Transferimi i Ronaldos e ka bërë Realin të humbasë shumë, dhe nëse ata do ta lenë Modric të shkojë, që është motori i ekipit, ata do të ishin në telashe edhe më të mëdhaja”. Transferimi i yllit portugez te Juventus gjatë verës bëri që klubi madrilen të përjetonte periudhën më të keqe në klub duke pësuar humbje nga ndeshja në ndeshje në kohën që ekipi drejtohej nga Julen Lopetegui. Largimi i Modric dhe Ronaldos ndoshta do të kishin ndikuar më shumë te Reali, por ka një shans që kroati të mund të largohet vitin e ardhshëm, pasi kontrata e tij skadon në qershorin e vitit 2020.  Devamı →...  Devamı →Më shumë

Zbulohet faza kur Ronaldo do t’i bashkohet Portugalisë...

Cristiano Ronalo vazhdon të mos grumbullohet me ekipin kombëtar portugez. Sulmuesi i Juventus ishte dakord me trajnerin Fernando Santos që të mos merrte pjesë në ndeshjet e ardhshme që skuadra portugeze do të luajë kundër Italisë dhe Polonisë duke mos bërë pjesë në asnjërin prej këtyre angazhimeve kombëtare. Por mësohet se ai do të jetë prezent vetëm në fazën kualifikuese për Kampionatin Evropian. Një gjë të tillë e ka konfirmuar vetë trajneri, Fernando Santos në konferencën për mediat në prag të ndeshjes kundër Italisë: “Do të shohim në mars nëse Cristiano do të kthehet. Nuk ka asnjë skuadër që ka Ronaldon dhe mund të thotë se nëse nuk e ke në dispozicion, luan më mirë. Ai është lojtari më i mirë në botë, vetëm kjo mjafton. E rëndësishme është që ai të tregojë se është më i miri, shpresoj që ta fitojë dhe Topin e Artë”. Kujtojmë që Ronaldo është përfshirë edhe në skandalin për akuzën e përdhunimit. Për këtë ka folur trajneri i tij ka pohuar se: “Unë e njoh mirë Ronaldon dhe unë nuk mendoj se ai ka kryer një krim të tillë”. Ky mos grumbullim me kombëtaren është bërë me marrëveshje të plotë me teknikun bashkë dhe me Federatën Portugeze që ai të jetë pushim për muajit shtator, tetor dhe nëntor.  Devamı →...  Devamı →Më shumë

Mbrojtësi spanjoll fut në “sherr” Barcelonën dhe Juventus...

Menjëherë pas publikimit të lajmit që Barcelona ka nisur negociatat për rinovimin e kontratës me mbrojtësin Jordi Alba, konfirmimi ndezi fitilat e Juventus që tregon edhe njëherë interes për shërbimet e lojtarit Sipas asaj që bën të ditur “Corriero dello Sport”, Juventus është i interesuar për lojtarin 29-vjeçar, edhe pse do të jenë negociata të vështira, pasi spanjolli tashmë është në proces të një rinovimi dhe bardhezinjtë duket se janë kujtuar pak vonë. Kujtojmë që Alba përfundon kontratën në vitin 2020. Rinovimi i tij i fundit ishte në 2015 dhe Barcelona e ka atë për të ardhmen. Klubi katalanas kërkon që ta blindojë edhe për disa sezone të tjera lojtarin, pasi ky i fundit është protagonist kyç në çdo ndeshje me ekipin, ndaj negociatat për rinovim do të fillojnë shumë shpejt.  Devamı →...  Devamı →Më shumë

Talenti 21-vjeçar holandez mbetet prioriteti kryesor i Barcelonës...

Barcelona është duke punuar me idenë për të nënshkruar me Frenkie de Jong sezonin e ardhshëm, pasi lojtari është kthyer në prioritet kryesor për katalanasit të cilët e kërkuan edhe verën që lamë pas, por një operacion i tillë mbeti vetëm në tentativë. Ajaxi nuk pranoi që të linte të lirë lojtarin, edhe për faktin se ata ishin kualifikuar për në fazën e grupeve të Champions League pas pesë sezonesh, gjithashtu që të arrijë të fitojë kampionatin, itë cilin nuk e ka fituar që nga viti 2014. Në Amsterdam thuhet se ai bashkë me Matthijs de Ligt do të largohen në fund të këtij edicioni, pasi për shërbimet e dy lojtarëve kanë treguar interes të madh shumë klube europiane. Megjithatë, “Mundo Deportivo” zbulon se bordi drejtues i Barcelonës e konsideron mesfushorin si një nënshkrim strategjik për disa arsye. Holandezi ka cilësi të jashtëzakonshme, kapacitet gjithnjë në rritje dhe shkathtësi të lartë, këto janë tre pikat kryesore që e bëjnë atë një ndër lojtarët më të lakuar në tregun europian. 21-vjeçari mund të luajë në të dy krahët nëse është e nevojshme dhe me shumë mundësi do të jetë pasardhësi i Sergio Busquets.  Devamı →...  Devamı →Më shumë

Spanja “zgjedhë” portierin e ri të kombëtares, “injorohet” De Gea...

David de Gea, portier i ekipit kombëtar të Spanjës, ka kohë që bie në sy të trajnerëve dhe tifozëve për paraqitjen e dobët që po bën, dhe po mendohet që të lirojë vendin që mbart që në vitin 2016-të dhe për ketë e përditshmja “AS” ka ngritur një sondazh që me votat e tifozëve të zgjedhë një portier i ri. Në sondazhin e publikuar vendin e parë për të marrë frenat e ekipit spanjoll u zgjodh Iker Casillas, me një total prej 50,373 vota (50,34%). I dyti, më i votuari midis kandidatëve të propozuar ishte Kepa Arrizabalaga, portieri i Chelsea, i transferuar këtë verë në Londër nga Athletico Bilbao, ka marrë 39.54% të votave (39,567). Në vendin e tretë ishte Pau Lopez, i cili mori 5.14% të votave (5.141). Ndërsa në vendin e fundit, De Gea me 4.99% të votave (4.991). Në këtë mënyrë, pjesëmarrësit në sondazhin e “AS” nuk e shikojnë madrilenin të përshtatëm për të mbrojtur qëllimet e kombëtares dhe dëshirojnë kthimin e spanjollit 37-vjeçar, i cili aktualisht luan te Porto. Ndërsa vetë lojtari për “Universo Valdano të Movistar +” u shpres se: “Unë do të kthehesha i lumtur nëse kthehem”.  Devamı →...  Devamı →Më shumë

Sergio Ramos, i dëmtuari i radhës për Real Madrid...

Mbrojtësi i Real Madrid, Sergio Ramos u bë protagonist në ndeshjen mes Spanjës dhe Kroacisë duke shënuar gol nga pika e bardhë e penalltisë, për të ishte goli numër 100 në karrierë si profesionist. Por, në fund ai ka ndjerë dhimbje në muskujt e këmbës së majtë dhe sot ka filluar menjëherë fazën e rikuperimit por me shumë mundësi ai nuk do të jetë në dispozicion të trajnerit Solari për sfidën kundër Eibar më 24 nëntor. “Po punoj në rikthimin tim, faleminderit për mesazhet e juaj. Do të kthehem pa humbur kohë”, ka shkruar Ramos në rrjetet sociale. Aktualisht në infermierinë e Real Madrid ndodhet Nacho, Reguilon dhe Casemiro, ndërsa tani do iu bashkohet edhe Ramos. Trabajando ya en la recuperación en Valdebebas. Gracias por vuestros mensajes de apoyo. En nada, de vuelta. ❄ Frío como el hielo ❄ Back working on my recovery in Valdebebas. Thank you for your messages of support. I’ll be back in no time. ❄ Cold as ice ❄ pic.twitter.com/mm0E9B2Sjo — Sergio Ramos (@SergioRamos) November 16, 2018  Devamı →...  Devamı →Më shumë

Nga Burdisso te Pogba, Milan hedh sytë te mbrojtësit veteranë...

Situata me dëmtimet është kthyer në një shqetësim të madh për Milan, sidomos në repartin e mbrojtjes, aty ku së fundi Alessio Romagnoli iu bashkua Musacchios dhe Calcdaras. Për këtë drejtuesit e kuqezinjëve po përpilojnë një listë me lojtarë që janë pa agjent dhe mund t’i marrin që tani në skuadër. “Sport Mediaset” ka zbuluar se i pari në listë është Nicola Burdisso, të cilit i përfundoi kontrata me Genoan në qershor. Kandidatë të tjerë janë Leonardo Blanchardm ish-lojtar i Frosinone, Robert Huth i Leicester City dikur dhe Christian Zachardo që së fundi ka luajti në Maltë. Diego Polenta po konsiderohet si një alternativë por mund të shkohet edhe te Florent Pogba, vëllain e Paul, i cili ka luajtur me skuadra si Saint-Etienne dhe Genclerbiriligi.  Devamı →...  Devamı →Më shumë

Inter vendos për të ardhmen e Keita Balde...

Keita Badle u rikthye në Itali pas aventurës me Monaco, këtë herë ka ardhur në formë huazimi te Interi deri në fund të këtij sezoni, por ai nuk ka arritur të tregojë vlerat e tij dhe vetë Luciano Spalletti deklaroi se senegalezi duhet të përmirësohet. Në verë Spalletti ishte shumë entuziast për lojtarin që vetë e kërkoi dhe deri më tani i ka kushtuar 5 milionë euro klubit zikaltër por mund të kushtojë edhe 34 milionë të tjera nëse vendos ta blejë kartonin e tij në qershor. Me paraqitjet e tij deri më tani me të gjitha gjasat nuk do të ndodhë diçka e tillë. Madje u menduar se Inter mund ta kthejë mbrapsht që në janar te Monaco, por kostoja do të jetë e njëjtë dhe Ausilio e Spalletti e kanë të qartë se Balde do të qëndrojë te Inter deri në fund të sezonit me shpresën që në fazën e dytë do të tregojë vlerat e tij. Për momentin sulmuesi nuk është i përjashtuar për t’u bërë pjesë e Inter por as ka bindur që të blejnë kartonin e tij. Për këtë te Inter e kanë lënë pezull për momentin çështjen e tij, ndërsa “Calciomercato” zbulon se në fund të sezonit klubi italian do të kërkojë një ulje të çmimit të lojtarit, në të kundërt do ta kthejnë mbrapsht atë.  Devamı →...  Devamı →Më shumë

Romagnoli kryen ekzaminimit e dëmtimit, “Sky” zbulon: 4 javë stop!...

Alessio Romagnoli i është nënshtruar sot vizitave më të detajuara nga mjekët e Milan, për shkak të problemeve muskulore që shfaqi në stërvitje me përfaqësuesen e Italisë. “Alessio Romagnoli iu nënshtrua këtë mëngjes ekzaminimeve klinike të kryera nga stafi mjekësor i klubit, rezultati tregoi se ka një problem mesatar të kofshës së majtë, që pati dje, të premten me 15 nëntor gjatë trajnimit me ekipin kombëtar. Mbrojtësi i kuqezinjëve do të kryejë një kontroll të ri klinik brenda 10 ditëve”, kështu shpjegoi Milan në një deklaratë zyrtare. “Sky Sport” ka bërë me dije se kapiteni i kuqezinjëve ka një shkallë dëmtimi që do e mbajë larg fushe për të paktën 4 javë. Nëse konfirmohet një dëmtim i tillë, atëherë Romagnoli do të mungojë në gjashtë ndeshje të kuqezinjve. Përkatësisht me Lazio, Parma, Torino dhe Bologna në Seria A. Po ashtu do humbasë edhe ndeshjen kundër Dudelange dhe transfertën ndaj Olympiacos për Europa League. Ky do të jetë një problem serioz për trajnerin Gattuso pasi në shërbim aktualisht ka vetëm Zapata dhe Simic, pasi Musacchio dhe Caldara janë të dëmtuar gjithashtu.  Devamı →...  Devamı →Më shumë

Agjenti i Modric: Nëse Reali e lë të largohet, klubi do jetë në telashe të mëdha!...

Inter është i etur për të nënshkruar me Luka Modric, edhe pse Real Madrid nuk do të lejojë që mesfushori të shkojë shumë lehtë, sipas agjentit kroat, Vincenzo Cavaliere. Lojtari më i mirë i këtij viti u bë subjekt kalimi edhe gjatë verës te klubi italian, por drejtuesit e ekipit “Los Blancos” nuk pranuan që të hynin në bisedime për futbollistin, i cili bëri një paraqitje fantastike në Kupën e Botës. Megjithatë, Cavaliere foli për RMC dhe tha se gjigandët italianë e kërkojnë akoma kroatin dhe insistimi i tyre nuk ka përfunduar akoma: “E di që Interi është ende i interesuar për lojtarin, por unë nuk mendoj se Real Madrid do ta lërë të shkojë me lehtësi. Transferimi i Ronaldos e ka bërë Realin të humbasë shumë, dhe nëse ata do ta lenë Modric të shkojë, që është motori i ekipit, ata do të ishin në telashe edhe më të mëdhaja”. Transferimi i yllit portugez te Juventus gjatë verës bëri që klubi madrilen të përjetonte periudhën më të keqe në klub duke pësuar humbje nga ndeshja në ndeshje në kohën që ekipi drejtohej nga Julen Lopetegui. Largimi i Modric dhe Ronaldos ndoshta do të kishin ndikuar më shumë te Reali, por ka një shans që kroati të mund të largohet vitin e ardhshëm, pasi kontrata e tij skadon në qershorin e vitit 2020.  Devamı →...  Devamı →Më shumë

Mbrojtësi spanjoll fut në “sherr” Barcelonën dhe Juventus...

Menjëherë pas publikimit të lajmit që Barcelona ka nisur negociatat për rinovimin e kontratës me mbrojtësin Jordi Alba, konfirmimi ndezi fitilat e Juventus që tregon edhe njëherë interes për shërbimet e lojtarit Sipas asaj që bën të ditur “Corriero dello Sport”, Juventus është i interesuar për lojtarin 29-vjeçar, edhe pse do të jenë negociata të vështira, pasi spanjolli tashmë është në proces të një rinovimi dhe bardhezinjtë duket se janë kujtuar pak vonë. Kujtojmë që Alba përfundon kontratën në vitin 2020. Rinovimi i tij i fundit ishte në 2015 dhe Barcelona e ka atë për të ardhmen. Klubi katalanas kërkon që ta blindojë edhe për disa sezone të tjera lojtarin, pasi ky i fundit është protagonist kyç në çdo ndeshje me ekipin, ndaj negociatat për rinovim do të fillojnë shumë shpejt.  Devamı →...  Devamı →Më shumë

Bayern s’do paguajë 42 mln euro për Rodriguez, Juventusi gati të realizojë ëndrrën...

Bayern Munchen nuk është i bindur të paguajë 42 milionë euro për shërbimet e James Rodriguez te Real Madrid, pasi forma e tij nuk ka qenë në lartësinë e duhur. Klubi gjerman po kalon një periudhë aspak të mirë, pasi rezultatet e këqija kanë filluar ta ndjekin përsëri skuadrën që drejtohet nga trajneri, Niko Kovac. Gjithashtu, kësaj krize nuk i ka shpëtuar as mesfushori kolumbian, i cili vuan edhe një dëmtim në gjurin e majtë dhe do ta mbajë larg fushave për një kohë të gjatë, kthimi i tij do të ndodhë në vitin 2019, por akoma nuk dihet saktësisht. Ai ka zhvilluar 11 ndeshje dhe ka shënuar tre gola në kampionat dhe në Champions League. Megjithatë, interesi vetëm shtohet nga Juventus, i cili e ka pasur nën monitorim të vazhdueshëm që në kohën kur shpërtheu në Kupën e Botës që u zhvillua në Brazil, në vitin 2014, por shërbeu si trampolinë për të kaluar te Real Madrid. Por ajo që është re, është se gjigantët gjermanë nuk duken të bindur që të investojnë për mesfushorin në verën e ardhshme, pasi ai është i huazuar nga Real Madrid, pasi shuma që palët kanë rënë dakord është 42 milionë euro. Çdo gjë dukej rozë në verën e vitit 2017, kur James arriti në “Allianz Arena”, në kohën që klubi bavarez drejtohej nga Carlo Ancelotti, por vitin e fundit gjithçka ka filluar të marrë një kthesë, pasi në përfundim të këtij edicioni, kolumbiani do të jetë i detyruar të kthehet në Spanjë. Të kthehet? Përgjigjja do të ishte jo, sepse nuk duket se i përshtatet planeve të Merengues. Një mundësi kjo që Juventus të hidhet në sulm për shërbimet e tij.  Devamı →...  Devamı →Më shumë

Mbi 60 mijë zikaltër ndaj Frosinone, Inter iu bën një dhuratë kundër Juves...

Humbja 4-1 në fushën e Atalanta-s nuk i ka stepur aspak tifozët e Inter, të cilët për ndeshjen ndaj Frosinone do jenë sërish në numër shumë të lartë në shkallët e “San Siro”. Ndeshja e planifikuar të shtunën e 24 nëntorit, në orën 20:30 do të ketë mbi 60 mijë spektatorë në stadium, duke vijuar me rekordin e shikueshmërisë për Inter. Kjo shifër ka surprizuar edhe vetë drejtuesit e klubit, të cilët kanë njoftuar sot se është hapur edhe unaza e tretë e stadiumit. Në këmbim të kësaj mbështetje ata kanë negociuar me homologët e Juventus për të iu bërë një favor tifozëve të tyre. Më 7 dhjetor Inter udhëton për në “Allianz Stadium” në ndeshjen kundër Juventus. Për këtë klubet kanë rënë dakord që biletat për tifozët miq të jenë vetëm 50 euro. E njëjta gjë do jetë edhe për tifozët e Juventus për ndeshjen e kthimit në Milano.  Devamı →...  Devamı →Më shumë

Dortmund planifikon t’i shesë talentin Chelsea-s në janar...

Chelsea ka fituar betejën për të nënshkruar me 20-vjeçarin e Borussia Dortmund, Christian Pulisic, kështu ka bërë me dije “Daily Mail”. Tabloidi anglez ka zbuluar se talenti amerikan ka vendosur të mos rinovojë kontratën me Dortmund, të cilët janë ulur në bisedime me të për shkak se atij i skadon marrëveshja në qershor të vitit 2020. Pulisic ka qenë pjesë e Dortmund që nga mosha 16-vjeçare, por vetëm pak kohë më parë deklaroi se ai është i hapur për të kaluar në Premier League edhe pse nuk e rrëfeu skuadrën që dëshiron, “Anglia dhe Premier League është vendi që shumë fëmijë ëndërrojnë të luajnë këtu, kështu që një ditë unë mund të luaj këtu”, tha Pulisic para ndeshjes Angli-SHBA. Këtë deklaratë e ka kapur Chelsea dhe sipas “Daily Mail” është vënë menjëherë në lëvizje për të filluar negociatat me Dortmund, të cilët duket se janë të gatshëm ta shesin “yllin” e tyre pasi në të kundërt mund ta humbasin me parametër zero. Mësohet se çmimi që ka përcaktuar klubi gjerman është 70 milionë paund (79 milionë euro), por Chelsea do të negociojë për një shifër më të ulët duke parë se mund ta marrë pas dy sezonesh pa asnjë shpenzim.  Devamı →...  Devamı →Më shumë

“Kicker” raporton: Bayern nuk do të blejë James Rodriguez!...

Bayern Munchen nuk do të ushtrojë opsionin e blerjes për James Rodriguez. Kolumbiani nuk është në planet e trajnerit Niko Kovac, prandaj në fund të sezonit ai do të rikthehet te Real Madrid, kështu ka bërë me dije gazeta gjermane “Kicker”. Gazeta shpjegon se Uli Hoeness ka vendosur të bëjë revolucion në përbërje të skuadrës duke menduar afrime të reja në merkaton e verës dhe 200 milionë eurot që klubi ka në dispozicion do t’i shpenzojë për lojtarë të rinj dhe për James nuk do të harxhohen 42 milionë euro edhe për faktin se ai nuk është në planet e trajnerit aktual. Në kontratën që është nënshkruar për kolumbianin është e qartë se në fund të dy sezoneve vetëm Bayern vendos nëse do ta blejë kartonin e lojtarit apo ta kthejë mbrapsht në Spanjë. James dhe Kovac kanë patur përplasje të ashpra ndërmjet tyre. Vetë lojtari tha në një intervistë se Kovac duhet të dije se nuk ishte te Frankfurt por te Bayern, duke iu referuar lojës mbrojtëse që aplikon kroati. Ndërsa ky i fundit është i është përgjigjur duke e lënë në stol në pjesën më të madhe të kohës, ashtu siç bëri edhe në dy ndeshjet e fundit, atë ndaj AEK dhe Dortmund, ku James nuk luajti për asnjë minutë të vetme. Kjo masë e marrë nga Kovac është edhe për faktin se James nuk stërvitet në të gjithë kapacitetin e tij dhe shpeshherë është vonuar në stërvitje, edhe para ndeshjes me Dortmund ai ishte vonuar sipas “Bild” dhe Kovac nuk e hodhi fare në fushë. Por, e kundërta është ajo që thonë shokët e skuadrës për kolumbianin. Të gjithë shprehen të habitur nga cilësitë e tij madje Sandro Wagner ka deklaruar: “Në këndvështrimin tim ai është lojtari më i mirë në skuadrën tonë dhe i Bundesligës në përgjithësi. Vetë James nuk ka folur për të ardhmen e tij për muaj të tërë. Duket e bezdisshme. Ai dëshiron të largohet. Dhe Bayern e di këtë.  Devamı →...  Devamı →Më shumë

Juventus po monitoron, kërkon të sjellë një Ronaldo të dytë në ekip...

Juventus mund të kenë fituar vetëm një nga lojtarët më të mirë të të gjitha kohërave, Cristiano Ronaldon. Megjithatë, bardhezinjtë janë duke u përgatitur për trashëgimtarin e tij dhe emri që po lakohet më shumë në Itali është Jadon Sancho, që luan në radhët e Borussia Dortmund. Sipas Calciomercato, gjigandët italianë shpresojnë të përfundojnë një marrëveshje për të sjellë Jadon Sançon në Torino, për të cilin klubi juventin do të paguajë plot 80 milionë euro. Ylli anglez u bashkua me klubin gjerman më 18 mars, pasi te kampionët në fuqi në Angli nuk pati minuta të mjafteshme, por me sa duket 18-vjeçari po shkëlqen me formën e tij të jashtëzakonshme. Shumë shumë klube në Premier League janë të interesuar për shërbimet e anglezit, duke përfshirë Arsenalin dhe Manchester United, por nga ana tjetër edhe PSG-ja, pasi ish-klubi i tij i mëparshëm Manchester City e ka përjashtuar një mundësi rimarrjeje të lojtarit. Gjatë verës, Juventusi nënshkroi transferimin e shekullit me luzitanin nga Real Madrid, por “Zonja e Vjetër” tashmë po përgatitet për të marrë të riun si zëvendësim të tij. Në 14 paraqitje, Jadon Sancho ka shënuar pesë gola dhe ka dhënë tetë asistime, por anglezi ka luajtur vetëm një pjesë të këtyre ndeshjeve, por statistikat janë vërtetë mbresëlënëse. Nëse një marrëveshje e tillë do të realizohet, kjo do të bënte që Dortmund të fitonte dhjetë herë më shumë në krahasim më atë që klubi ka paguar në fillim, me shumën prej 8 milionë eurosh.  Devamı →...  Devamı →Më shumë

Mbrojtjet më të mira të 5 ligave më të forta në Europë, në Gjermani ka surpriza...

Vetëm PSG-ja në 13 javë kampionat nuk ka marrë asnjë humbje dhe barazim, teksa udhëheq kreun me të gjitha pikët e mundshme (39), por nuk është ka mbrojtjen më të mirë në Europë. Në Seria A, dominon Juventusi dhe kjo është e qartë në çdo aspekt, pasi deri tani kanë pësuar vetëm një barazim në përballjen ndaj Genoas (1-1), por në Itali bardhezinjtë kanë mbrojtjen më të mirë me 8-të gola të pësuar në 12-të ndeshje të luajtura. Deri në javën e fundit, mbrojtjen më të mirë në Seria A e kishte Inter, por katër golat e shënuar ndaj Atalantës ka shkatërruar gjithçka. Në Premier League, Manchester City dhe Liverpool janë skuarat që kanë pësuar më pak gola, në Spanjë si gjithmonë është Atletico Madrid me 8-të gola, po aq sa Juventusi. Në Francë udhëheqin kampionët në fuqi me 7-të të pësuar. Ndërsa në Budesligën gjermane ka një surprizë dhe nuk është as Bayern Muchen dhe as Borussia Dortmund, por është Leipzig me 9-të gola të pësuar. Megjithatë, mbrojtjet më të forta janë Liverpool dhe Manchester City me nga pesë gola të pësuar në 12-të javë kampionat. Ja dhe ekipet me mbrojtjen më të fortë sipas kampionateve: Serie A – Juventus, 8 gola të pësuar në 12 ndeshje Premier League – Manchester Citi dhe Liverpuli, 5 gola të pësuar në 12 ndeshje La Liga – Atletico Madrid, 8 gola të pësuar në 12 ndeshje Ligue 1 – PSG, 7 gola të pësuar në 13 ndeshje Bundesliga – Leipzig-u, 9 gola të pësuar në 11 ndeshje  Devamı →...  Devamı →Më shumë

Rifillon sërish kriza te Bayern, Zinedine Zidane afër stolit bavarez...

Humbja në ndeshjen ndaj Borussia Dortmund me rezultatin 3-2 javën e kaluar ka lënë sërish shije të keqe në radhët e Bayern Muchen, pasi kanë tronditur fuqishëm qëndrimin në stolin drejtues të Niko Kovac. Klubi bararez ka filluar rënien nga klasifikimi, pasi ndodhet në vendin e pestë të renditjes me 7-të pikë më pak se verdhezinjtë, të cilët duket se po përjetojnë edicionin më të mirë. Megjithatë, humbja në transfertë, ka bërë që drejtuesit e kampionëve në fuqi të Gjermanisë të mendojnë një alternativë ideale për të zëvendësuar trajnerin kroat. Sipas mediave gjermane, Zinedine Zidane është kandidati favorit për të drejtuar pankinën bavareze, e cila nuk po gjen rehatinë e duhur që pas emërimit të Kovac në krye. Që pas dorëheqjes nga ekipi i Real Madrid, francezi është i papunë dhe me shumë mundësi mund të ndodhë një e tillë në ditët në vijim.  Devamı →...  Devamı →Më shumë

Grafikë – Barcelona udhëheqësja më e keqe në La Liga dhe në Europë që nga viti 2001-02...

Barcelona udhëheq La Liga-n me 24 pikë në total në 12-të javë kampionat, por është liga me më pak pikë në mesin e pesë ligave më të mëdha në Evropë. Kjo gjë nuk kishte ndodhur që prej edicionit 2001-2002, teksa “Azulgranat” nuk bënin kaq pak pikë edhe në kohën që katalanasit drejtoheshin nga Frank Rijkaard. Në fakt, një dekadë më parë, klasifikimi në renditje në 10-të javët e para nuk arriti të kapte 30 pikë, por edicioni i fundit që Barcelona kapi 29 pikë ishte në vitet 2008-2009, në kohën që ekipi drejtohej nga Pep Guardiola. Real Madrid sezonin e kaluar, i cili po përjetonte fillimet më të këqija në gjithë historinë si klub, ishte e treta me të njëjtat pikë si tani, por pastaj rifilloi të rivalizonte ndjeshëm luftën për titull. Evolucioni në pikë në kohën që Barcelona ka qenë lider në 20 kampionatet e fundit: La Liga është gjithashtu me më pak pikë, nëse krahasohet me katër ligat e tjera kryesore në Europë: Manchester City, Juventus dhe PSG-ja kanë më shumë se tridhjetë pikë dhe Dortmundi në Bundesligë ka 27  të tilla (tre më shumë se Barcelona), por me një ndeshje më pak. Përsëri, në aspektin e shënimit, të dhënat e shumë ekipeve janë relevante. Ndërsa numri i golave në favor të Barcelonës është i krahasueshëm me atë të liderëve të kampionateve të tjera, ku ajo e golave të pësuar është 18. Dortmundi është lider i vetëm, përveç katalanasve, të cilët kanë pësuar 12 gola. Ndërsa, PSG-ja ka pësuar 7-të të tillë, Juventus 8-të dhe Manchester City me vetëm 5 gola. Grafik i ndarë në pikët që kanë secili kampionat me skuadrat respektive që udhëheqin krerët. Premier League ka luajtur deri tani 12 ndeshje. La Liga ka luajtur 12 ndeshje. Budesliga me 18 skuadra ka luajtur 11 ndeshje. Ligue 1 ka zhvilluar 13 ndeshje. Seria A ka luajtur 12 ndeshje.  Devamı →...  Devamı →Më shumë

Humbja me Dortmund lë pasoja, Ribery godet gazetarin...

Mesfushori Franck Ribery u përfshi në një skandal pas grindjes me gazetarin Francez të “BeIN Sports” pas humbjes së Bayern Munich 3-2 ndaj Borussia Dortmund. Sipas dëshmitarëve okular thuhet se debati u ndez kur gazetari Patrick Guillou e fajësoi 35-vjeçarin për pësimin e dy golave. Ku Ribery shtyu dhe goditi gazetarin. Për situatën e krijuar Bayern, tha se çështja do të trajtohet brenda klubit. Duke folur për “Bild”, drejtori sportiv Hasan Salihamidzic tha: “Franck Ribery na ka informuar se ai kishte një grindje me patriotin Patrick Guillou, të cilin ai e njeh prej  shumë vitesh”. “Ne ramë dakord me Patrick Guillou se do të flisnim në një takim privat , për mënyrën se si mund ta zgjidhim çështjen, dhe ai tashmë është të rregullojnë situatën”, tha Salihamidzic. Kujtojmë që Robert Lewandowski shënoi dy herë për Bayernin, por dy gola nga Marco Reus dhe një nga Paco Alcacer ishin të mjaftueshme për t’i dhënë Dortmundit një fitore të madhe në “Signal Iduna Park”.  Devamı →...  Devamı →Më shumë

S’kanë fund skandalet për PSG-në, akuzohet për racizëm në Francë...

Shquhet si vendi më liberal në botë, por jo nuk është kështu. Klubi i PSG-së është përfshirë në një skandal tjetër dhe kësaj radhe për racizm. Sipas gazetës “L’Equipe”, e cila ka publikuar sot një artikull ku tregon për përcaktimet raciste që vëzhguesit bëjnë për futbollistët e moshave: BC për të bardhë, BK për të zi, BR për arab, M për të përzier dhe në fund AS për aziatik. Këto shkurtime raciste sipas gazetës franceze shënoheshin në skedat e futbollistëve të ekipeve zinxhir. Në bazë të këtij sistemi është formuar një regjistër etnik, i lidhur me atë të karakteristikave fizike dhe të cilësisë së lojtarëve të rinj Klubi i paraqiti Ministrisë së Sporteve në Francë një raport të brendshëm në lidhje me praktikat sa i përket vlerësimit të lojtarëve të ekipeve zinxhir. Nëpërmjet administratorit të deleguar, Jean Claude Blanc. Ligji në Francë parashikon deri në 5 vite burg dhe 300 mijë euro gjobë për këdo që mbledh apo trajton të dhëna të karakterit personal që përfshijnë direkt apo indirekt vlerësimet racore apo etnike të personit.  Devamı →...  Devamı →Më shumë

Më mirë vonë se kurrë, Barça nis kontaktet për rinovimin me Jordi Alba...

Mbrojtësi spanjoll, Jordi Alba, pas paraqitjes së shkëlqyer në radhët e Barcelonës, ka bërë që menaxheri i përgjithshëm i klubit katalanas, Pep Segura, të nisë negociatat për rinovimin e kontratës, e cila përfundon në vitin 2020. Ndonëse kampionët e La Liga-s, janë vonuar disi në menaxhimin, përmirësimin dhe zgjerimin e kontratës së tij, pasi ka vetëm pak më shumë se një vit e gjysmë që lidhja e tyre të shuhet. Megjithatë ditën e djeshme, Pep Segura bëri hapin e parë për të çuar përpara operacionin e shumëkërkuar nga ekipi katalanas. Segura ka kontaktuar me agjentin e 29-vjeçarit, Vicente Fores, për t’i përcjellë dëshirën e klubit për të rinovuar kontratën dhe operacioni pritet të përfundojë në javën e ardhshme.  Devamı →...  Devamı →Më shumë

Neymar ose Mbappe, PSG e detyruar të sakrifikojë njërin, Real Madrid qëndron pas dere...

Real Madrid është gati të hidhet në sulm nëse Paris Saint-Germain detyrohet të shesë njërin prej dy talenteve, Neymarin ose Kylian Mbappen për shkak të kufizimeve financiare të “Fair Play”. Blerjet e dy lojtarëve nga klubi francez për shumat marramendëse, sulmuesin brazilian për plot 222 milionë euro dhe kampionin e botës për 180 milionë euro, po hetohet nga UEFA dhe dënimi më i ashpër do të ishte përjashtimi nga kampicioni i Champions League. Por ekipi i “Los Blancos” po monitorin situatën me kujdes për të përfituar edhe nga skandali që ka plasur nga qeveria botërore e futbollit, duke pasur parasysh edhe dëshirën e madhe të Realit për të nënshkruar me njërin prej yjeve, ndaj PSG-ja duhet të bëjë një shitje të shpejtë, sipas gazetës spanjolle AS. PSG është hetuar më parë mbi FFP, por informacionet më të fundit nga rrjedhjet e futbollit të publikuara nga revista gjermane “Der Speigel” kanë bërë që gjigantët francezë të vihen në qendër të vëmendjes. Ndërsa, nëse ata do të kërkojnë që të mbajnë dy yjet e tyre, përjashtimi nga Ligën e Kampionëve është e evitueshme për kampionët e Ligue 1. Florentino Perez po kërkon të forcojë skuadrën e tij dhe të sjellë një emër të madh pas transferimit të Cristiano Ronaldos te Juventus gjatë verës.  Devamı →...  Devamı →Më shumë

PSG rrezikon përjashtimin nga Champions, Real Madrid pas Neymar e Mbappe...

PSG do të kalojë hollësisht në sitën e UEFA dhe ato çfarë zbuloi “Football Leaks” para disa ditësh do të analizohen të gjitha. Për këtë janë dy çështje të nxehta që do të shqyrtohen për klubin francez: 1. Marrëveshjet e sponsorizimit nga Katari dhe 2. Firma me Neymar dhe Mbappe. Vlera e sponsorizimeve të ardhura nga bizneset e Katarit është zhvlerësuar me 37%. Klubi pretendon se ka marrë 138 milionë euro por në bilancin e tyre do të njihen vetëm 87 milionë, edhe në sponsorizimin nga Qeveria e Katarit janë deklaruar 100 milionë euro por vetëm 58 milionë janë njohur. Vetëm nga shqyrtimi i sponsorizimit nga Qeveria e Katarit, PSG është përgjegjëse për sezonin 2016-2017 për të regjistruar një humbje prej 84 milionë eurosh, duke tejkaluar kufirin e deficitit të prej 30 milionë euro që ishte vendosur nga kontrolli ekonomik i UEFA-s. Të gjitha këto të dhëna janë bërë publike sot nga gazeta franceze “L’Equipe”, e cila ka theksuar se klubi parizien do të dënohet për të mos marrë pjesë në Champions League. Në pikëpyetje janë vënë edhe kontabiliteti i nënshkrimit të Neymar dhe Mbappe, që në total blerja e tyre kushtoi 402 milionë euro. Në bazë të shpenzimeve për blerjet e dy yjeve dhe pagat e tyre PSG është e detyruar të gjejë 150 milionë euro për të balancuar llogaritë e tyre vjetore, mbi të gjitha në qershor të viti 2019 përfundon edhe sponsorizimi nga Katari. Për të mbyllur llogaritë në bilancin që UEFA i ka kërkuar PSG-së “L’Equipe” shkruan se është e vështirë sa PSG të fitojë Champions këtë sezon. Për këtë klubi francez duhet të shesë një nga yjet e skuadrës. Këtë situatë po e vëzhgon nga afër Real Madrid. Tashmë dihet interesi i fortë i kampionëve të Europës për dy yjet e Parisit. Në majë të listët padyshim qëndron Neymar, për brazilianin Florentino Perez tentoi ta marrë gjatë merkatos së verës por dështoi. Braziliani ka humbur besimin te PSG dhe duket se Mbappe është kthyer në lojtarin kryesor të ekipit edhe për shkak të rendimentit që ka treguar në fushë edhe për faktin se është francez. Dihet që sulmuesi 19-vjeçar i tha “Jo” Real-it në vitin 2017 për të shkuar te PSG dhe tashmë sytë Perez i ka nga Neymar.  Devamı →...  Devamı →Më shumë

Mbrojtjet më të mira të 5 ligave më të forta në Europë, në Gjermani ka surpriza...

Vetëm PSG-ja në 13 javë kampionat nuk ka marrë asnjë humbje dhe barazim, teksa udhëheq kreun me të gjitha pikët e mundshme (39), por nuk është ka mbrojtjen më të mirë në Europë. Në Seria A, dominon Juventusi dhe kjo është e qartë në çdo aspekt, pasi deri tani kanë pësuar vetëm një barazim në përballjen ndaj Genoas (1-1), por në Itali bardhezinjtë kanë mbrojtjen më të mirë me 8-të gola të pësuar në 12-të ndeshje të luajtura. Deri në javën e fundit, mbrojtjen më të mirë në Seria A e kishte Inter, por katër golat e shënuar ndaj Atalantës ka shkatërruar gjithçka. Në Premier League, Manchester City dhe Liverpool janë skuarat që kanë pësuar më pak gola, në Spanjë si gjithmonë është Atletico Madrid me 8-të gola, po aq sa Juventusi. Në Francë udhëheqin kampionët në fuqi me 7-të të pësuar. Ndërsa në Budesligën gjermane ka një surprizë dhe nuk është as Bayern Muchen dhe as Borussia Dortmund, por është Leipzig me 9-të gola të pësuar. Megjithatë, mbrojtjet më të forta janë Liverpool dhe Manchester City me nga pesë gola të pësuar në 12-të javë kampionat. Ja dhe ekipet me mbrojtjen më të fortë sipas kampionateve: Serie A – Juventus, 8 gola të pësuar në 12 ndeshje Premier League – Manchester Citi dhe Liverpuli, 5 gola të pësuar në 12 ndeshje La Liga – Atletico Madrid, 8 gola të pësuar në 12 ndeshje Ligue 1 – PSG, 7 gola të pësuar në 13 ndeshje Bundesliga – Leipzig-u, 9 gola të pësuar në 11 ndeshje  Devamı →...  Devamı →Më shumë

Flet Figo: Neymar s’mund të mbahet kundër vullnetit të tij te PSG-ja!...

Zërat për sulmuesin e kombëtares së Brazilit, Neymar nuk kanë fund dhe tashmë është ish-mesfushori i Real Madridit, Luis Figo, ai që ka thënë se lojtari nuk mund të mbahet pa dëshirën e tij në radhët e PSG-së. Ylli brazilian u bë lojtari më i shtrenjtë në historinë e futbollit, pasi u transferua te klubi francez për shumën rekord, plot 222 milionë euro. “Nën rrethana normale, unë do të thosha se ai mund të bëhet më i miri në botë, sepse ai është një lojtar i jashtëzakonshëm. Por kjo gjithashtu varet nga trofetë që ai mund të fitojë me klubin e tij, si Ligën e Kampionëve”. “Nëse flasim vetëm për cilësinë e tij individuale, ai është një lojtar i mrekullueshëm, por nuk e di nëse do të qëndrojë në PSG apo jo. Nëse një lojtar nuk dëshiron të qëndrojë në një ekip, unë nuk mendoj se asnjë klub mund ta mbajë ata kundër vullnetit të tij, por unë nuk e di se çfarë do të ndodhë”, ka deklaruar Luis Figo për “Goal.com”. Duhet thënë se një nga klubet që ka treguar më shumë interes për shërbimet e tij është Real Madrid, por kohët e fundit në mediat është përfolur edhe për një rikthim te Barcelona: “PSG është padyshim një klub shumë i fortë ekonomikisht, ata janë si një shtet, por në aspektin e tregut të lojtarëve ne e dimë se çdo gjë është e mundur në futboll. A mundet Neymar të shkojë në Real Madrid ? Kjo varet nga palët e përfshira dhe nga ajo që lejon tregu”, përfundoi legjenda portugeze.  Devamı →...  Devamı →Më shumë

Nuk mund të revolucionoj futbollin është një sistem- Mbappe...

Në një intervistë për televizionin zviceran “RTS” Kylian Mbappe foli për paratë që qarkullon dhe gjeneron futbolli. Shifrat astronomik: “Unë vij nga një familje shumë modeste është e vërtetë se është e pahijshme, por tregu kështu është, dhe bota e futbollit punon kështu, unë nuk do të revolucionarizoj futbollin. Është një sistem që duhet ta respektojmë dhe të qëndrojmë brenda saj gjithashtu “. Personaliteti: “Unë nuk dua të jem një kopje. Ashtu si veteranët, dua të bëj historinë time dhe jo të jem kopje e të tjerëve. Mendoj se është e natyrshme që të kemi vetëbesim të lartë.” Mosha: “Kam akoma një anë fëmijërore. Të jem pak i papjekur nuk është keq, ka aq shumë presion në futboll dhe kjo ndihmon për pak alegri,  jetojmë një zbavitje të vogël.” Këshillë: “Besojini mendjes tuaj, mos i besoni atyre që dyshojnë te ti, mos i tregoni askujt se është e pamundur”.  Devamı →...  Devamı →Më shumë

Pse Juventusi do të fitojë Champions League…...

Pse Juventusi do të fitojë Ligën e Kampionëve … ?! Bardhezinjtë në këtë pikë të sezonit duket se janë ndër më të mirët në Europë. A do ta mbajnë formën e tyre gjatë gjithë gjithë sezonit, kështu që ata më të fund të fitojnë trofeun e Champions League? Gjatë shtatë sezoneve magjikë, edicioni i fundit ka nisur të ndihet disi më ndryshe, pasi në kampionat ka marrë vetëm një barazim kundër Genoas dhe në 11-të takimet e tjera ka rregjistruar fitore. Megjithatë, në ndeshjen e fundit ndaj Manchester United u bënë disa gabime në 10 minutat e mbetura, pasi Juventusi pësoi dy gola, duke u përmbysur në “Allianz Stadium” një javë më parë. Gjithsesi ky sezon është ndryshe për bardhezinjtë, por kanë rrugë një rrugë të gjatë për të bërë para se të kurorëzohen si mbretër të Europës. Ata kanë treguar potencialin për të qenë më të mirët. Megjithatë, kjo skuadër ndihet e destinuar për diçka më të madhe dhe ndjen besimin se ata do ta bëjnë këtë. Juventusi mund ose nuk mund të jetë i destinuar për titullin e Ligës së Kampionëve. Vetëm koha do t’i përgjigjet me të vërtetë kësaj pyetjeje. Megjithatë, ekziston një e vërtetë e pamohueshme që e rrethon këtë ekip. Kjo skuadër mund të arrijë të triumfojë në qoftë se ata mund të gjejnë dëshirën dhe guximin që të kenë sukses, pasi në të kaluarën ata kanë dështuar. Pyetja e vetme që mbetet: Si? Kampionët e Italisë kanë shtuar në ekip një lojtar që arrin të shënojë 40-50 në sezon dhe bëhet fjalë për Cristiano Ronaldon. Por, ka pasur një arsye të mirë përse Juventusi ka dështuar gjatë katër viteve të fundit. Ajo nuk ka të bëjë fare me qëllimet. Kontributi i Ronaldos me ekipin do të jetë shuma e golave ​​që ai shënon. Luzitani ka sjellë një atmosferë qetësie në këtë klub që i ka parë ata të largojnë shumë momente deçizive në tre muajt e parë të sezonit. Përkundër ndeshjes ndaj United për Champions, tifozët bardhezinj nuk duhet të shqetësohen, pasi rezultati ishte i padrejtë sepse ishte Juvemtusi ai që dominoi lojën, si në Angli, po ashtu edhe në Itali. Por, për fat të keq, ato 10 minutat e fundit do të mbahen mend në kujtesën e shumëkujt, por duhet thënë se nga këto minuta, Juvja do të mësojë shumë, sepse kjo është ajo që bëjnë ekipet e mëdha. Duke u nisur nga ajo lojë, një atribut që Juventusi nuk e kishte sezonin e kaluar ishte aftësia për të fituar një futbollist të lartë. Lojtarë të talentuar, lojtarë të klasit botëror mund të përbëjnë një ekip fenomenal. Juventusi ka pasur një ekip fenomenal për vite me radhë, me lojtarë të klasit botëror dhe padyshim menaxherin më të mirë në futboll. Por çfarë duhet të bëni kur Paulo Dybala dhe Leonardo Bonucci, dy nga lojtarët më të mirë, shfaqen në një finale të Ligës së Kampionëve pa e ditur se si ta përqafojnë momentin. Kjo është ajo që ndihej kur Juventusi humbi ndaj Real Madridit me Ronaldon në fund të takimit në vitin 2017. Bardhezinjtë patën lojtarë që nuk ishin të sigurtë si si t’i qasen peshës monumentale të luajtur në një finale të Ligës së Kampionëve dhe Reali kishte Ronaldon. Tani Juventus e ka atë. Ekipi luan me një besim të brendshëm që nuk ishte i pranishëm në vitet e kaluara. Serie A ka qenë ofertë e Juventusit për shtatë vjet, por Liga e Kampioneve ka mbetur në sirtar për italianët. Tani është më e dukshme se kurrë, ata do të jenë më të përgatitur. Ronaldo ka ngjitur majat më të larta të futbollit dhe besimi i tij i brendshëm dhe qetësia janë shpërndarë te shokët e skuadrës dhe tani, ata më në fund mund të kontrollojnë aspektet e paimagjinueshme të suksesit. SPORTPLUS.AL.  Devamı →...  Devamı →Më shumë

Champions, Transfermarkt publikon raportin: Grupi B vlen 3 miliardë euro, ja renditja...

Portali i njohur gjerman “Transfermarkt”, ditët e fundit ka publikuar një studim ku ka llogaritur vlerën në total të ekipeve dhe skuadrave që marrin pjesë në kompeticionin më të madh në rang klubesh për sezonin 2018-2019. Grupi B i cilësuar si grupi i ferrit me ekipet si Barcelona, Inter, Tottenham dhe PSV Eindhoven është konsideruar si grupi më i shtrenjtë në këtë kompeticion, duke lënë pas shumë ekipe të tjera. Pra, grupi B i lë pas të gjithë me 2. 7918 miliardë euro e tij dhe renditet përpara grupit H (Juventus, Manchester United, Valencia dhe Young Boys) i cili kap vlerën 2,1094 miliarde euro. Janë vetëm këto dy grupe që i tejkalojnë shifrat e 2 miliardë eurove. GRUPI A: Vlera Totale – 1.759 miliardë euro Vlera e Atletico Madrid: 898 milionë euro Vlera e Borussia Dortmund: 472.3 milionë euro Vlera e Club Brugge: 92.8 milionë euro Vlera e Monaco-s: 295.9 milionë euro GRUPI B: Vlera Totale – 2,7918 miliardë euro Vlera e Barcelone-s: 1.23 milionë euro Vlera e Inter-it: 555.1 milionë euro Vlera e Tottenham-it: 837.5 milionë euro Vlera e PSV Eindhoven: 169.2 milionë euro GRUPI C: Vlera Totale – 2,3401 miliardë euro Vlera e Liverpool-it: 913 milionë euro Vlera e PSG-se: 867.65 milionë euro Vlera e Napoli-t: 515.5 milionë euro Vlera e Crvena Zvevda: 43.9 milionë euro GRUPI D: Vlera Totale – 740.7 miliardë euro Vlera e Porto-s: 267.35 milionë euro Vlera e Lokomotiva-s se Moske-s: 110.4 milionë euro Vlera e Schalke 04: 266.9 milionë euro Vlera e Galatasaray-it: 95.95 milionë euro GRUPI E: Vlera Totale – 1,4272 miliardë euro Vlera e Bayern Munich: 807.8 milionë euro Vlera e Ajax-it: 301.45 milionë euro Vlera e AEK Athens: 38.4 milionë euro Vlera e Benfica-s: 279.5 milionë euro GRUPI F: Vlera Totale – 1,8129 miliardë euro Vlera e Man. City-t: 1.09 milionë euro Vlera e Shakhtar Donetsk: 103 milionë euro Vlera e Lyon: 373.4 milionë euro Vlera e Hoffenheim: 246.45 milionë euro GRUPI G: Vlera Totale – 1,5444 miliardë euro Vlera e Real Madrid: 1.03 milionë euro Vlera e Roma-s: 382.05 milionë euro Vlera e CSKA Moska-s: 101.5 milionë euro Vlera e Viktoria Plzen: 30.8 milionë euro GRUPI H: Vlera Totale – 2,1094 miliardë euro Vlera e Juventus-it: 783.5 milionë euro Vlera e Man. United: 835 milionë euro Vlera e Valencia-s: 422 milionë euro Vlera e Young Boys: 68.85 milionë euro  Devamı →...  Devamı →Më shumë

UEFA merr masa kundër Superligës, Champions do të luhet në fundjavë!...

UEFA po fillon të mendojë të marrë masa kundër Superligës, ku skuadrat më të forta në Europa po tentojnë të krijojnë një ligë të tyren të pavarur nga qeveria e futbollit. Superliga – UEFA ka një plan zbatimi kundër Club Super League. Një ndër lëvizjet më emergjentë është spostimi i Champions League nga e marta dhe e mërkura për në fundjavë, duke ua lënë mes javën ndeshjeve të kombëtareve. FIFA i del në mbrojtje – Në luftën mes UEFA-s dhe klubeve të Europës ka hyrë edhe FIFA. Presidenti Gianni Infatino ka paralajmëruar lojtarët se nëse marrin pjesë në këtë ligë nuk do të përjashtohen nga turnetë që organizon FIFA, duke përfshirë këtu edhe Kupën e Botës, “Ata nuk do të marrin pjesë në kompeticion e organizuar nga FIFA, përfshirë edhe Kupën e Botës. Nuk do të luajnë në turne si: Kupat e Evropës, në Kupat e Amerikës dhe Libertadores, si edhe në Botërorin e Klubeve”, theksoi Infatino. Kundërsulmi – Ekipet e mëdha të 5 ligave më të forta në Evropë (La Liga, Premier League, Seria A, Bundesliga dhe Ligue 1) kanë dërguar në zyrat e UEFA-s një marrëveshje të firmosur së bashku ku kundërshtojnë idenë e zhvendosjes së ndeshjeve të Champions League në fundjavë. 3 dhjetori – Kjo është data kur UEFA do të marrë vendim nëse do të përdoret VAR-i në fazat e mëtejshme të këtij sezoni në Champions League apo do të lihet për edicionet e ardhshme. Në takimin e Komitetit Ekzekutiv në Dublin do të diskutohet edhe krijimi një kompeticioni të tretë kontinental, i cili do të rrisë numrin e skuadrave pjesëmarrëse në 96 nga të gjitha ligat e Evropës.  Devamı →...  Devamı →Më shumë

Një tjetër përballje e dy superfuqive, shkak “Topi i Artë”...

Dy superfuqitë Real Madrid dhe Juventus janë përball një sfide ndryshe, kësaj herë dy nga lojtarët e tyre me të rëndësishëm, Luca Modric dhe Cristiano Ronaldo janë pretendentët kryesor për të qenë fitues i çmimit “Topi të Artë”që do të shpallet më 3 dhjetor. Të dy futbollisët kanë udhëtuar të njëjtën rrugë duke pushtuar Champions për herë të tretë radhazi. Mesfushori i Real Madrid, Modric ka luajtur padyshim në mënyrë të shkëlqyer në Kupën e Botës, duke e çuar Kroacinë në finale ndërkohë që CR7, nga 10 korriku e tutje ka luajtur 14 ndeshje zyrtare, ai ka shënuar 8 gola, dhe ka dhënë 6 asist duke ngjitur Juventusin në krye të kampionatin dhe grupin e Champions League me 13 fitore, 1 barazim dhe 1 humbje. Nëse çmimi rrit performancën gjatë dymbëdhjetë muajve, në tre vitet e fundit ylli portugez do të kishte përparësi të mëdha ndaj Modricit fenomenal.  Devamı →...  Devamı →Më shumë

Dybala–Mourinho: Mos e ekzagjero!...

Argjentinasi Paulo Dybala vazhdon të këmbëngulë se nuk e ka ofenduar trajnerin Jose Mourinho, pas reagimeve të këtij të fundit ndaj tifozëve juventin, pas fitores së shumëpërfolur të Manchester Unitedit 2-1 të mërkurën në Champions League. Shkak u bë gjesti “i pahijshëm” duke ua bërë të ditur se kush është fituesi i ndeshjes. Ylli argjentinas Dybala ishte prej atyre që iu afrua Mourinhos, bashkë me Leonardo Bonuccin. Ai insiston se nuk ka bërë asgjë ofenduese ndaj trajnerit. Në një deklaratë për “Sky Sports” futbollisti u shpreh se “Nuk kam bërë asgjë ofenduese ndaj trajnerit, thjesht i thashë se nuk ka nevojë ta bëjë një gjest të tillë. Nuk ishte nevoja të krijonte më shumë tensione, sepse rrezikon të shkaktosh një konflikt. Ama nuk e ofendova. Vetëm këtë ia thashë dhe u largova”, përfundon ai. Kjo situatë e tillë ka shkaktuar përçarje mes dy legjendave të United, Paul Schols dhe Gary Nevile, të cilët shprehen mendime të kundërta për veprimin trajnerit 55-vjeçar.  Devamı →...  Devamı →Më shumë

UEFA përzgjedh golin dhe lojtarin më të mirë të javës – VIDEO...

Pak momente më parë UEFA ka përzgjedhur golin më të mirë dhe lojtarin më të mirë të javës në kuadër të raundit të katër të UEFA Champions League. Për golin më të mirë, është zgjedhur ai i Cristiano Ronaldos, në përballjen kundër Manchester United që u zhvillua në “Allianz Stadium”. Fillimisht luzitani mori një top të gjatë nga Leonardo Bonucci, ku ylli portugez nuk priti që topi të ndalej duke e goditur fort atë për të mposhtur ish-skuadrën që luajti për plot 6 sezone. Megjithatë, goli i tij u zhvlerësua në pesë minutat e fundit, pasi Mata barazoi për United dhe Alex Sandro përmbysi rezultatin me një autogol në portën e tij. Por, ky rezultat nuk ka ndikuar aspak që goli i Ronaldos të shpallet më i miri i javës. Për golin më të mirë, portugezi mposhti kandidaturat e tjera si sulmuesin serb, Milan Pavkov, dhe Raheem Sterling. Ndërsa, lojtari i javës është përzgjedhur sulmuesi anglez i Tottenham Hotspur. Ai shënoi dopietë në përmbysjen në “Wembley” kundër PSV-së duke i dhënë klubit të tij shpresa për kualifikim për në raundin tjetër. 25-vjeçari kishte kandidatë, sulmuesin e Crvena Zvezda, Milan Pavkov, mesfushorin e Manchester City, Riyad Mahrez dhe francezin e Real Madrid, Karim Benzema.  Devamı →...  Devamı →Më shumë

Italia ëndërron ‘poker’ në Champions, të gjithë në tetëshe nëse…...

Një fitore, që i takon Romës, dy barazime (Napoli dhe Inter) dhe humbja e Juventusit, raundi i fundit i Champions League nuk ka dhënë gëzim të madh në Serie A, por ëndrra për të parë katër ekipe në raundin e dytë është më e gjallë se kurrë. Që nga sezoni 2003-04, kurrë nuk ka ndodhur të ndodhë poker evropian: këtu janë të gjitha kombinimet e nevojshme. JUVENTUS Pavarësisht nokautit të djeshëm, kualifikimi mbetet një hap: një barazim do të jetë i mjaftueshëm kundër Valencias ose në ndeshjen e fundit të grupit në Zvicër me Young Boys. Për të mbyllur në vend të parë grupin do të duhet të ketë një pikë më shumë se Manchester United, të cilët në krahasimin e golave të bëra në ndeshje të drejtpërdrejta tani ka një avantazh në rast se e mbyllin grupin me pikë të barabarta. INTER Për zikaltrit, duke qenë se e kanë mundur Tottenham-in në ndeshjen e parë, do të ishte e mjaftueshme të mos humbasë në Londër për t’u kualifikuar. Në rast se humbet dhe shkojnë me pikë sa Spurs (të cilët do të shkojnë në Camp Nou raundin e fundit, me një Barcelonë të qetë) do të shikohet diferenca e golave kokë për kokë: me një humbje 0-1 në Londër kalon Pochettino, nga 2-3 e më lart kalon Spalletti. Me 1-2 do të llogaritet diferencën e golave në grup. Gjithsesi përcaktues do të jetë edhe përballjet e fundit, nëse Tottenham fiton ndaj Inter, dhe Inter fiton ndaj PSV ose barazon dhe anglezët munden nga Barcelona sërish italianët vijojnë në tetëshe. NAPOLI Blutë duhet absolutisht të fitojë ndeshjen kundër Crvena Zvezda, atëherë e gjitha varet nga rezultati i ndeshjes Paris Saint-Germain-Liverpool nëse britanikët nuk humbasin, Ancelotti është i kualifikuar për fazat eliminuese. Nëse fitojnë parisienët, ndeshja e ndërlidhur është e ndërlikuar, sepse Napoli nuk do të humbiste Anfield në raundin e fundit (duke marrë parasysh fitoren e PSG në Beograd). Së fundi, ka një tjetër hipotezë të favorshme për italianët: dy barazime kundër Crvena Zvezda dhe Liverpool. ROMA Me një barazim në shtëpi kundër Real Madridit, kualifikimi do të vijë. Me fitoren e spanjollëve dhe suksesin e CSKA Moskës në Viktoria Plzen do të shërbejë një pikë në ndeshjen e fundit të grupit në Republikën Çeke.  Devamı →...  Devamı →Më shumë

UEFA merr masa kundër Superligës, Champions do të luhet në fundjavë!...

UEFA po fillon të mendojë të marrë masa kundër Superligës, ku skuadrat më të forta në Europa po tentojnë të krijojnë një ligë të tyren të pavarur nga qeveria e futbollit. Superliga – UEFA ka një plan zbatimi kundër Club Super League. Një ndër lëvizjet më emergjentë është spostimi i Champions League nga e marta dhe e mërkura për në fundjavë, duke ua lënë mes javën ndeshjeve të kombëtareve. FIFA i del në mbrojtje – Në luftën mes UEFA-s dhe klubeve të Europës ka hyrë edhe FIFA. Presidenti Gianni Infatino ka paralajmëruar lojtarët se nëse marrin pjesë në këtë ligë nuk do të përjashtohen nga turnetë që organizon FIFA, duke përfshirë këtu edhe Kupën e Botës, “Ata nuk do të marrin pjesë në kompeticion e organizuar nga FIFA, përfshirë edhe Kupën e Botës. Nuk do të luajnë në turne si: Kupat e Evropës, në Kupat e Amerikës dhe Libertadores, si edhe në Botërorin e Klubeve”, theksoi Infatino. Kundërsulmi – Ekipet e mëdha të 5 ligave më të forta në Evropë (La Liga, Premier League, Seria A, Bundesliga dhe Ligue 1) kanë dërguar në zyrat e UEFA-s një marrëveshje të firmosur së bashku ku kundërshtojnë idenë e zhvendosjes së ndeshjeve të Champions League në fundjavë. 3 dhjetori – Kjo është data kur UEFA do të marrë vendim nëse do të përdoret VAR-i në fazat e mëtejshme të këtij sezoni në Champions League apo do të lihet për edicionet e ardhshme. Në takimin e Komitetit Ekzekutiv në Dublin do të diskutohet edhe krijimi një kompeticioni të tretë kontinental, i cili do të rrisë numrin e skuadrave pjesëmarrëse në 96 nga të gjitha ligat e Evropës.  Devamı →...  Devamı →Më shumë

Strakosha shuan kritikët, zgjidhet portieri javës në Europa League (Foto)...

Lazio siguroi kualifikimin për në raundin tjetër të Europa League pasi mundi 2-1 Marseille, kjo edhe falë pritjeve të Thoma Strakoshës, i cili u tregua përcaktues, sidomos në fund të ndeshjes. Për këtë raund të ndeshjeve të Europa League gardiani kuqezi është përzgjedhur të jetë pjesë e formacionit më të mirë nga “France Football”. Në këtë 11-she është edhe shoku i tij i skuadrës, Ciro Immobile. “Thomas Strakosha kontribuoi shumë duke kryer dy mrekulli: në fillim (në minutën e 6-të, Strakosha devijoi një goditje të Sakai) dhe në fund të ndeshjes (në 90+1, ai tregoi veten duke devijuar një goditje të Njie e devijuar nga Marusic)”, shkruan gazeta prestigjoze.  Devamı →...  Devamı →Më shumë

Suso mban në lojë Milanin, kualifikohet Arsenal, Salzburg e Din. Zagreb...

  Milan ka arritur të marrë një barazim me vlerë në fushën e Betisit edhe pse vendasit dominuan në lojë dhe krijuan disa raste për të shënuar. Pjesa e parë foli për vendasit që arritën të shënojnë me Lo Celso, por për “Djallin” do barazonte Suso në pjesën e dytë, një top i harkuar në zonë nga spanjolli por që nuk e prek askush dhe topi shkon në rrjetë. Në ndeshjen tjetër të grupit, Olimpiacos mundi 5-1 Dudelange. Betis udhëheq grupin me 8 pikë, ndërsa Milan e Olimpiacos me nga 7 pikë. Në Londër, Arsenal e mbylli pa gola sfidën me Sporting duke marrë një pikë që i siguroi kualifikimin për në raundin tjetër. Vlen të theksohet se në këtë ndeshje u dëmtuar rëndë Danny Welbeck. “Topçinjtë” kryesojnë me 10 pikë, ndërsa Sporting ndjek me 7 pikë. Vorskla e Qarabag renditen në fund me nga 3 pikë. Kualifikim direkt kanë siguruar Salzburg dhe Dinamo Zagreb me pikë të plotë në këto katër ndeshje. Salzburg fitoi 5-2 në fushën e Rosenborg, edhe Dinamo fitoi 3-1 ndaj Trnava. Skuadrat e kualifikuara për më tej: 1. Arsenal 2. Chelsea 3. Frankfurt 4. Dinamo Zagreb 5. Lazio 6. Leverkusen 7. Zurich Rezultatet e mbrëmjes në Europa League:  Devamı →...  Devamı →Më shumë

Video – Chelsea, Lazio e Frankfurt kualifikohen, Rangersi i Grezdës 7+...

Chelsea ia ka dalë të fitojë në fushën e Bate Borisov falë golit të Oliver Girdoud në pjesën e dytë. Me këtë fitore “Blutë” ruajnë ecurinë e rezultateve pozitive duke mos njohur asnjë humbje në të gjitha kompeticionet, ndërsa në Europa League kryeson grupin me 12 pikë në 4 ndeshje. Për më tej është kualifikuar edhe Lazio e Eintracht Frankfurt. Skuadra italiane mundi 2-1 Marseille në “Olimpico” me golat e Parolo dhe Correa, ndërsa Thauvin ngushtoi diferencën. Në këtë ndeshje luajtën për 90 minuta tre shqiptarët, Thoma Strakosha, Valon Berisha dhe Riza Durmishi. Me 9 pikë Lazio kalon për më tej por Frankfurt udhëheq me 12 pikë pasi fitoi 0-3 në fushën e Apollon. Ndërkohë Rangers pësoi një humbje dramatike nga Spartak Moscow. Ekipi skocez i drejtuar nga Gerrard e mbylli pjesën e parë në avantazh 2-3, por në të dytën u përmbysën brenda 1 minute. Në minutën e 82’ u aktivizua edhe Grezda por sulmuesi shqiptar nuk arriti të shënojë golin e barazimit. Villareal barazoi pa gola në fushën e Rapid Vienna. Ky grup kryesohet nga spanjollët me 6 pikë, Rangers dhe Spartak me nga 5 pikë secila dhe ekipi austriak me 4 të tilla. Rezultatet e ndehsshjeve të orës 18:55.  Devamı →...  Devamı →Më shumë

EL | Grezda në stol për Rangers, Inzaghi “shqiptarizon” Lazion...

Pak minuta na ndajnë nga ndeshjet e orës 18:55 të Europa League, në këtë orar do të zhvillohet plot 11 ndeshje, ndërsa dy të tjera kanë filluar në orën 16:50. Padyshim që ndeshja që nuk duhet humbur është Lazio-Marseille, një përballje që premton spektakël dhe rezultati i saj do të përcaktojë fatin e grupit ku bëjnë pjesë. Kjo sfidë do jetë e veçantë edhe për faktin se për Lazio do luajnë nga minuta e parë tre shqiptarë, Strakosha do jetë në portë, Riza Durmishi në mbrojtje dhe Valon Berisha në mesfushë. Kujtojmë që të tre lojtarët aktivizohen me përfaqësuese të ndryshme. Ndërkohë Eros Grezda do ta nisë nga stoli në sfidën që Rangersi i tij do të luajë ndaj Spartak Moscow. Për sulmuesin gjakovar mund të ketë minuta në pjesën e dytë. Kujtojmë që ai luajti si titullar këtë javë në kampionatin skocez.  Devamı →...  Devamı →Më shumë

UEFA Europa League: Mirë se vjen sërish Liverpool!...

Liverpool pësoi humbje shokuese në Beograd ndaj Crvena Zvezda, rezultat të cilin askush nuk e kishte parashikuar por ja që vendasit fituan ndeshjen falë dy golave të Pavkov në pjesën e parë. Me këtë humbje “Reds” e komplikoi çështjen e kualifikimit për në raundin e 16 më të mirave edhe pse Napoli e PSG u ndalën në barazim mes tyre. Kaq ka mjaftuar dhe drejtuesit e rrjeteve sociale të UEFA Europa League të bëjnë një gafë për pak minuta. Në Twitter kanë postuar një tekst ku shkruhej: “Mirë se vjen sërish Liverpool FC!”. Në ato pak minuta që ka qëndruar postimi është marrë me foto dhe menjëherë është bërë virale në rrjet duke marrë vëmendjen e të gjithëve. A thua është ky një ogur i zi për anglezët? Të presim e të shohim përfundimin e fazës së grupeve!  Devamı →...  Devamı →Më shumë

EL – Chelsea, Sevilla dhe Villarreal fitojnë bindshëm, Lazio leksion Marseille-s/ VIDEO...

Kanë përfunduar 12 takimet e mbetura të UEFA Europa League të vlefshme për javën e tretë në këtë kompeticion, ku kanë triumfuar Chelsea, Sevilla, Villarreal dhe Lazio. “Blutë” kanë hipotekuar fitoren e tretë radhazi në grup, teksa ka mundur me rezultatin e thellë 3-1 klubin bjellorus të Bate, teksa kreyesojnë grupin me plot 9 pikë. Golat u shënuan nga tripleta e mesfushorit anglez, Ruben Loftus-Cheek në minutat 2’, 8’ dhe 54’. Klubi bjellorus nuk ka mundur të bëjë rezistencë në asnjërën prej pjesëve, pasi u ndëshkua që në minutën e dytë. Gjithsesi, miqtë shënuan golin e nderit në fund të takimit, por që nuk arriti të ndryshojë asgjë. Pas humbjes të shtunën mbrëma kundër Barcelonës, Sevilla është kthyer fuqishëm teksa mundi me rezultatin shkatërrues 6-0  Akhisar Genclik Spor në “Estadio Ramon Sanchez Pizjuan”. Golat u shënuan nga Mesa në minutën e 7’, Sarabia 9’, një autogol nga Lukac në minutën e 35, Muriel 50’, Promes 60 dhe Mercado në minutën e 67’. Me këtë fitore, klubi spanjoll ka marrë vendin e dytë, pasi në krye ndodhet Krasnodar. Klubi italian i Lazios ia ka dalë që të fitojë në transfertën delikate kundër Marseille, me rezultatin e pastër 1-3 me golat e shënuar nga Wallce, Caicedo, dhe Murisic, respektivisht në të dy pjesët. Pas humbjes së thellë dy javë më parë, lacialët kanë arritur të marrin vendin e dytë në grup, ndërsa klubi francez kuoton vetëm një pikë. Skuadra e Simone Inzaghi duket e karikuar në maksimum, një gjë e mirë kjo, pasi të hënën e pret një përballje më e fortë teksa do të përballen me Interin në kuadër të javës së dhjetë. Fitore të thellë ka arritur të marrë edhe Villarreal, teksa ka mposhtur në shtëpi me rezultatin 5-0 me Rapid Vienna. Golat u shënuan nga Fornals, Ekambi, autogoli i Barac, Raba dhe të pesti u shënua nga Moreno. Ja si përfunduan ndeshjet e tjera: Besiktas 2 – 4    Genk Eintracht Frankfurt 2 – 0  Apollon Jablonec 1 – 1  FC Astana PAOK 0 – 2 MOL Vidi Rangers 0 – 0 Spartak Moscoë Rennes 1 – 2 Dyn. Kyiv Sarpsborg 08 1- 1     Malmo FF St. Liege 2 – 1Krasnodar  Devamı →...  Devamı →Më shumë