Tirana fiton ndaj Apolonisë, Hasani e nis me gol « Sportplus.al

INFORMACION
Botuar më: 25 Korrik 2018, 7:27 pm, në kategori: Futboll, Kampionati, Kategoria e Parë, Kategoria Superiore, Kryesore, Tirana
Tirana fiton ndaj Apolonisë, Hasani e nis me gol

Tirana ka zhvilluar testin e parë miqësor të planifikuar për këto ditë, atë ndaj Apolonisë së Fierit në stadiumin “Selman Stërmasi”.

Ndeshja ka përfunduar me fitoren 2-0 të bardhebluve, golat u shënuan në pjesën e dytë, pasi 45 minutat e para u mbyllën me rrjeta të paprekura.

Fillimisht ka shënuar sulmuesi Blazhevski, ndërsa më pas ka shënuar edhe afrimi më i fundit, Edon Hasani.

Kujtojmë që Tirana do të zhvillojë edhe dy miqësore të tjera në Kosovë, me Flamurtarin dhe Prishtinën, respektivisht më datë 29 korrik dhe 5 gusht.

SHKRUAJ KOMENT

Kevin De Bruyne lë pas dëmtimin, ja kur kthehet në fushë...

Kevin De Bruyne e ka lënë pas dëmtimin e tij në gju që e mbajti larg fushës nga gushti dhe këtë fundjavë do të zbresë në fushë në sfidën që Manchester City do të zhvillojë kundër Burnley për kampionat. Mesfushori belg pritet të zërë vendin e Bernardo Silva, i cili ka zhvilluar një sezon fantastik këtë sezon, por do ketë një konkurrencë të pathyeshme me De Bruyne këtë të diel. Mesfushori 27-vjeçar ka mahnitur Pep Guardiolën gjatë këtyre ditëve në stërvitje dhe trajneri spanjoll do i japë një mundësi belgut.  Devamı →...  Devamı →[Më shumë]

Kush dominon Milanon? Koreografitë më të bukura të derbit!...

Foto 1 nga 27 « » Derbi i Madonnina merr jetë këtë të dielë në orën 20:30, aty ku Inter do të presë Milan për derbin e parë mes tyre në këtë sezon. Skuadrat tashmë janë në një nivel më të lartë se vitet e fundit, paçka se shkëlqimi i derbit më të famshëm në Itali ka rënë, ekipet premtojnë spektakël këtë fundjavë pasi derbi është derbi. Më lart do gjeni një fotogaleri me koreografitë më të bukura të  “Curva Nord” dhe të “Curva Sud” nga derbit më të fundit mes tyre.  Devamı →...  Devamı →[Më shumë]

Ish-shokët e skuadrës që pak lojtarë i kujtojnë...

Shumë kohë më parë ishin shokë skuadre por sot rrugët e tyre janë ndarë për të mos u bashkuar më. Po iu prezantojmë lojtarët që dikur kanë luajtur bashkë, ndërsa sot edhe nuk njihen me njëri-tjetrin. Eden Hazard dhe Pierre-Emerick Aubameyang. Në sezonin 2010-2011 ata kanë qenë shokë te Lille. Të dy nuk ishin yje në Francë asokohe, atë vit Cabaye dhe Gervinho e mbyllën sezonin me nga 13 gola, belgu shënoi 5 të tillë, ndërsa gabonezi vetëm 2. Cristiano Ronaldo dhe Cesar Prates. Kur Ronaldo debutoi në vitin 2002 te Sporting Lisbona në skuadër ishte edhe mesfushori brazilian, i cili tani luan në Itali te skuadra e Livronos. Kur CR7 pati probleme me rrugën drejt golit te Juventus ai tha në media: “Unë i tregova Ronaldos se si të shënojë”. Gonzalo Higuain dhe Radamel Falcao. Të dy ishin së bashku te River Plate në vitin 2005. El Pipita ishte 17 vjeç, ndërsa kolumbiani ishte 19 dhe të dy arritën të shënojnë nga 12 gola. Një vit më vonë Higuain kaloi me bujë te Real Madrid. Luis Suarez dhe Edgar Davids. Duket e pabesueshme por është e vërtetë. Të dy kanë luajtur së bashku te Ajax në sezonin 2007-2008. Por pas një sezoni ndodhi ndarja mes tyre dhe Suarez mori rrugë tjetër, drejt klubeve të mëdha. Sergio Ramos dhe Dani Alves. Para triumfit në Kupën UEFA, Sevilla kishte dy talente brenda grupit por të dy ishin më të mirët në pozicionin e tyre dhe përfunduan në skuadra rivale duke u përballur në “El Calssico” si dy kundërshtar të përbetuar. Ronaldinho dhe Lorik Cana. Kur e mendon duket shumë larg, por fantazisti brazilian dhe terminatori shqiptar kanë luajtur së bashku te PSG në sezonin 2002-2003. Më pas Gasucho hodhi hapin e madh drejt Barcelonës, ndërsa Cana shkoi te Marseille për t’u bërë lideri i ekipit dhe më pas vijoi në nivele të larta edhe te Lazio.  Devamı →...  Devamı →[Më shumë]

Xavi zbulon: Njerëzit kërkuan luftë mes Mourinho-s dhe Guardiola-s...

Thierry Henry, Lionel Messi, Xavi dhe shumë futbollistë të tjerë kanë dhënë opinionin e tyre se pse Barcelona është klubi më i madh në botë. Në dokumentarin “Merre topin, paso topin”, ish-lojtarët dhe ata aktualë rrëfejnë se si Pep Guardiola zhvilloi lojën e tyre e njohur ndryshe si “Tiki-Taka” dhe arritën të fitojnë 14 trofe në 4 vite, nga sezoni 2008-2014. Ndër të tjera Xavi ka folur edhe për sherrin historik mes Guardiola-s dhe Mourinho-s, i cili e shpjegon kështu: “Mourinho ishte shumë provokues, ashtu ishin edhe njerëzit te Barça dhe ata kërkonin që Guardiola të reagonte. Akoma më ngrihen qimet përpjetë kur e mendoj.” Dokumetari “Take the ball, pass the ball” do të dalë në treg së shpejti dhe do të jetë një video me të gjithë çastet më të mëdha gjatë qëndrimin të Pep Guardiola në krye të Barcelonës. Përmbledhje e dokumentarit “Take the ball, pass the ball”:  Devamı →...  Devamı →[Më shumë]

Suning: 500 milionë euro për të sjellë Inter-in në gjendjen aktuale...

Inter po vijon rimëkëmbjen ekonomike pas bilanceve negative të vitet të fundit, por që në momentin që kompania kineze Suning Group, me në krye Zhang Jindong bleu pjesën më të madhe të aksioneve të klubit zikaltër gjërat kanë ndryshuar. Aktualisht Erick Thohir mban 30% të aksioneve, ndërsa pjesa tjetër është e Suning, të cilët kanë investuar fuqishëm në rregullimin e bilanceve ekonomike të klubit. “Calcio e Finanza” ka zbuluar të gjitha lëvizjet e bëra nga Suning për të rritur kapitalin e zikaltërve. Llogaritë tregojnë se Suning ka investuar 474 milionë euro për dy vite në drejtimin e Inter. Sapo ata erdhën në krye të klubit zikaltër injektuan 142 mln euro, ndërsa morën edhe huan prej 40 mln euro nga bashkëpronari. Edhe në sezonin 2016/17 u mor një hua nga bashkëpronari me blerë 177 mln euro, ndërsa këtë vit morën një tjetër kredi me vlerën 119 mln euro. Falë këtyre investimeve Inter arriti ta mbyllë bilancin në qershor të këtij viti me +3.87 mln euro. Për më tepër që kanë bërë edhe blerje në lojtarë dhe zhvillime të forta në marketing dhe në televizion për këtë sezon. Dhe tani i gjithë investimi ka filluar të japë frytet, sidomos me pjesëmarrjen në Champions League. Nëse kinezët e Suning ecin me këto ritme padyshim që një Inter i madh dhe me qëndrueshmëri financiari do të kthehet shumë shpejt.  Devamı →...  Devamı →[Më shumë]

Rinovimi i Hazard me Chelsea largon Modric nga Inter...

Sipas “La Gazzetta dello Sport”, zgjatja e kontratës së Eden Hazard me Chelsea mund të bëjë që Luka Modric të mos lëvizë nga Real Madrid. Në Itali vijojnë të krijojnë alibi se Inter do të tentojë sërish për Modric edhe pse klubi spanjoll e ka bërë të qartë se kroati nuk do lëvizë, sidomos gjatë merkatos së janarit. Por, sot lajmet nga Italia kanë bërë një kthesë që lidhet me të ardhmen e Eden Hazard te Chelsea. Belgut do t’i ofrohet një kontratë e re me 18 milionë euro në sezon dhe nëse ai pranon të qëndrojë në Londër, atëherë Real Madrid do të bllokojë me çdo kusht largimin e mesfushorit të tyre, të cilit do t’i propozohet rinovimi me 10 milionë euro në sezon. Si Hazard edhe Modric kanë kontratë me klubet e tyre respektive deri në vitin 2020.  Devamı →...  Devamı →[Më shumë]

Cesc Fabregas hyn në “Guinness”, dy çmime për vitin 2019...

Kampion bote, kampion Europe, kampion në Premier League dhe tani është zyrtarisht mbajtës u dy rekordeve “Guinness”, bëhet fjalë për Cesc Fabregas. Mesfushori i Chelsea prezantoi sot dy rekordet e tij që do të bëhen publike në librin e rekordeve “Guinness” për vitin 2019. Fabregas është lojtari që ka arritur më shpejt kuotën e 100 asistimeve në Premier League, këtë shifër ai e arriti në 293 ndeshje dhe asisti i tij numër 100 ishte kundër Stoke City, në fitoren 4-2 të Chelsea, aty ku spanjolli dha pasin e fundit për Willian në golin e dytë të ndeshjes. Proud owner of two @GWR titles https://t.co/jyZLLBKgNK pic.twitter.com/CAtJGs0S18 — Cesc Fàbregas Soler (@cesc4official) October 17, 2018 “Unë nuk jam më i shpejti, as më i fortë, as më fleksibël në lojën në ajër, por ky rekord në karrierën time është një nga gjërat që më bën të ndihem më krenar për punën time”, deklaroi Fabregas në faqen zyrtare të internetit të organizatës. Rekordi i dytë i tij është për numrin më të madh të pasimeve në ajër për 30 sekonda. Fabregas dha 15 pasime për Jamie Redknapp në një show sportiv në Angli që quhet “A League of Their Own”.  Devamı →...  Devamı →[Më shumë]
Ligat Europiane
  • Premier League
  • La Liga
  • Serie A
  • Bundesliga
  • Ligue One
  • Liga e Kampioneve
  • Liga e Europes

Kevin De Bruyne lë pas dëmtimin, ja kur kthehet në fushë...

Kevin De Bruyne e ka lënë pas dëmtimin e tij në gju që e mbajti larg fushës nga gushti dhe këtë fundjavë do të zbresë në fushë në sfidën që Manchester City do të zhvillojë kundër Burnley për kampionat. Mesfushori belg pritet të zërë vendin e Bernardo Silva, i cili ka zhvilluar një sezon fantastik këtë sezon, por do ketë një konkurrencë të pathyeshme me De Bruyne këtë të diel. Mesfushori 27-vjeçar ka mahnitur Pep Guardiolën gjatë këtyre ditëve në stërvitje dhe trajneri spanjoll do i japë një mundësi belgut.  Devamı →...  Devamı →Më shumë

Rinovimi i Hazard me Chelsea largon Modric nga Inter...

Sipas “La Gazzetta dello Sport”, zgjatja e kontratës së Eden Hazard me Chelsea mund të bëjë që Luka Modric të mos lëvizë nga Real Madrid. Në Itali vijojnë të krijojnë alibi se Inter do të tentojë sërish për Modric edhe pse klubi spanjoll e ka bërë të qartë se kroati nuk do lëvizë, sidomos gjatë merkatos së janarit. Por, sot lajmet nga Italia kanë bërë një kthesë që lidhet me të ardhmen e Eden Hazard te Chelsea. Belgut do t’i ofrohet një kontratë e re me 18 milionë euro në sezon dhe nëse ai pranon të qëndrojë në Londër, atëherë Real Madrid do të bllokojë me çdo kusht largimin e mesfushorit të tyre, të cilit do t’i propozohet rinovimi me 10 milionë euro në sezon. Si Hazard edhe Modric kanë kontratë me klubet e tyre respektive deri në vitin 2020.  Devamı →...  Devamı →Më shumë

Cesc Fabregas hyn në “Guinness”, dy çmime për vitin 2019...

Kampion bote, kampion Europe, kampion në Premier League dhe tani është zyrtarisht mbajtës u dy rekordeve “Guinness”, bëhet fjalë për Cesc Fabregas. Mesfushori i Chelsea prezantoi sot dy rekordet e tij që do të bëhen publike në librin e rekordeve “Guinness” për vitin 2019. Fabregas është lojtari që ka arritur më shpejt kuotën e 100 asistimeve në Premier League, këtë shifër ai e arriti në 293 ndeshje dhe asisti i tij numër 100 ishte kundër Stoke City, në fitoren 4-2 të Chelsea, aty ku spanjolli dha pasin e fundit për Willian në golin e dytë të ndeshjes. Proud owner of two @GWR titles https://t.co/jyZLLBKgNK pic.twitter.com/CAtJGs0S18 — Cesc Fàbregas Soler (@cesc4official) October 17, 2018 “Unë nuk jam më i shpejti, as më i fortë, as më fleksibël në lojën në ajër, por ky rekord në karrierën time është një nga gjërat që më bën të ndihem më krenar për punën time”, deklaroi Fabregas në faqen zyrtare të internetit të organizatës. Rekordi i dytë i tij është për numrin më të madh të pasimeve në ajër për 30 sekonda. Fabregas dha 15 pasime për Jamie Redknapp në një show sportiv në Angli që quhet “A League of Their Own”.  Devamı →...  Devamı →Më shumë

Shtohet “infermieria” në radhët e Liverpool, dëmtohet dhe Naby Keita...

Pas dëmtimit të Salah, Van Dijk, Mane edhe Naby Keita i është shtuar radhëve të të dëmtuarve te Liverpool. Mesfushori ka pësuar një tërheqje muskulore në kofshë në pjesën e parë të ndeshjes së Guinesë kundër Ruandës, e vlefshme për Kupën e Afrikës dhe u zëvendësua përpara pushimit të ndeshjes. Për fat të keq të lojtari, në stadium nuk ka pasur as edhe një barelë, kështu që Keita është nxjerrë nga fusha nga një shok i skuadrës, teksa e ka mbajtur në kurriz. Megjithatë, shkalla e dëmtimit nuk dihet ende por në orët në vijm do të zbulohet dhe me shumë mundësi do të mungojë në ndeshjen e javës së nëntë në Premier League kundër Huddersfield Town.  Devamı →...  Devamı →Më shumë

‘As nënshkrimi me Leo Messin s’do ta shpëtonte Manchester United’...

Manchester United po kalon një moment jo fort të këndshëm në kampionat, pasi mban vendin e tetë në klasifikim me shtatë pikë pas Chelsea, Liverpool dhe Manchester City, kjo ka ardhur për shkak se ka humbur tre ndeshjet e para të këtij kampionati. Sakaq, kjo situatë tronditi edhe themelet e Jose Mourinhos, me raportet se marrëdhëniet e tij me lojtarët janë shumë të tensionuara. Lidhur më këtë situatë, në një intervistë për ESPN FC ka folur ish-ylli i “Djajve të Kuq”, Paul Scholes, teksa beson se morali të United është aq i ulët, sa tani kthimi i gjërave në favorin pozitiv do të shumë e madhe dhe për “magjistarin” e Barcelonës, Lionel Messin. “Duket sikur çdo lojtar që vjen në ekip, vuan, lufton me situatën”, deklaroi ai fillimisht. Personalisht besoj se, edhe sikur të nënshkruajmë me Lionel Messin, për momentin edhe ai do të vuajë në këtë ekip. Ju mund të më pyesni se kush është më i miri? Për mua është Messi, por edhe Ronaldo është i shkëlqyeshëm. Ronaldo është sensacional në atë që bën, ka ritëm dhe fuqi fizike, shënon, fiton goditje të lira. Por, si një futbollist i gjithanshëm, Messi qëndron mbi të gjithë. Pasimi dhe driblimi i tij…, ai ka absolutisht gjithçka”.  Devamı →...  Devamı →Më shumë

“Bij k******”, Mourinho hidhet në gjyq për fjalorin nga Federata Angleze...

Jose Mourinho është akuzuar nga Federata e Futbollit të Anglisë për përdorimin e gjuhës abuzive në momentin që ka qenë duke ecur drejt tunelit të “Old Trafford” pas fitores me përmbysje kundër Newcastle më datë 6 tetor. Federata Anglezë ka publikuar ditën e sotme një deklaratë, teksa ka detajuar vendimin e saj dhe portugezi ka kohë që të reagojë deri në ditën e premte në orën 18:00 pasdite: “Pretendohet se gjuha e tij në fund të ndeshjes, siç është kapur nga pamjet e transmetuara, ishte abuzive ose fyese ose e pahijshme”. Në atë ndeshje, Manchester United përmbysi nga 2-0 në 3-2 Newcastle dhe “Telegraph” shpjegoi se Mourinho ka mërmëritur “fodas filhos de puta” në portugalisht, që përkthehet në “ik pirdhuni, bij k******!”  Devamı →...  Devamı →Më shumë

Shtohen dhimbjet e kokës për Klopp, dëmtohet edhe Sadio Mane...

Foto 1 nga 3 « » Trajneri i Liverpool, Juregn Klopp disa ditë më parë me anë të një deklarate për mediat tha se UEFA Nations League se është kompeticioni më i pakuptimtë, pasi kishte frikë nga dëmtimi i ndonjë lojtari dhe kështu ka ngjarë. Pas dëmtimit të Mohamed Salah dhe Virgil van Dijk në kualifikueset e Kupës së Kombeve të Afrikës, trajneri gjerman ka marrë një tjetër lajm të keq dhe bëhet fjalë për senegalezin, Sadio Mane, i cili ka thyer gishtin e dorës së majtë në seancën përgatitore që kombëtarja e Senegalit do të zhvillojë të martën mbrëma. Menjëherë pas dëmtimit të pësuar, 26-vjeçari është dërguar në spital dhe me shumë mundësi mund të humbasë përballjen e së shtunës në Premier League kundër Huddersfield Town. Kujtojmë që ish-lojtari i Southampton ka qenë pjesë e rëndësishme me skuadrën angleze, ku ka shënuar katër gola në 8 ndeshje.  Devamı →...  Devamı →Më shumë

Xavi zbulon: Njerëzit kërkuan luftë mes Mourinho-s dhe Guardiola-s...

Thierry Henry, Lionel Messi, Xavi dhe shumë futbollistë të tjerë kanë dhënë opinionin e tyre se pse Barcelona është klubi më i madh në botë. Në dokumentarin “Merre topin, paso topin”, ish-lojtarët dhe ata aktualë rrëfejnë se si Pep Guardiola zhvilloi lojën e tyre e njohur ndryshe si “Tiki-Taka” dhe arritën të fitojnë 14 trofe në 4 vite, nga sezoni 2008-2014. Ndër të tjera Xavi ka folur edhe për sherrin historik mes Guardiola-s dhe Mourinho-s, i cili e shpjegon kështu: “Mourinho ishte shumë provokues, ashtu ishin edhe njerëzit te Barça dhe ata kërkonin që Guardiola të reagonte. Akoma më ngrihen qimet përpjetë kur e mendoj.” Dokumetari “Take the ball, pass the ball” do të dalë në treg së shpejti dhe do të jetë një video me të gjithë çastet më të mëdha gjatë qëndrimin të Pep Guardiola në krye të Barcelonës. Përmbledhje e dokumentarit “Take the ball, pass the ball”:  Devamı →...  Devamı →Më shumë

Rinovimi i Hazard me Chelsea largon Modric nga Inter...

Sipas “La Gazzetta dello Sport”, zgjatja e kontratës së Eden Hazard me Chelsea mund të bëjë që Luka Modric të mos lëvizë nga Real Madrid. Në Itali vijojnë të krijojnë alibi se Inter do të tentojë sërish për Modric edhe pse klubi spanjoll e ka bërë të qartë se kroati nuk do lëvizë, sidomos gjatë merkatos së janarit. Por, sot lajmet nga Italia kanë bërë një kthesë që lidhet me të ardhmen e Eden Hazard te Chelsea. Belgut do t’i ofrohet një kontratë e re me 18 milionë euro në sezon dhe nëse ai pranon të qëndrojë në Londër, atëherë Real Madrid do të bllokojë me çdo kusht largimin e mesfushorit të tyre, të cilit do t’i propozohet rinovimi me 10 milionë euro në sezon. Si Hazard edhe Modric kanë kontratë me klubet e tyre respektive deri në vitin 2020.  Devamı →...  Devamı →Më shumë

Lajme të mira për Real Madrid, rikthehen Isco dhe Marcelo...

Më në fund lajmë të mira për trajnerin e Real Madrid, Julen Lopetegui teksa janë rikthyer pas dëmtimeve fizike në seancën stërvitore dy lojtarët e tij më të rëndësishëm, Isco dhe Marcelo. Që prej ditës së hënë, të dy lojtarët janë rikthyer në stërvitje me objektivin e rikuperimit për të gjetur minuta për ndeshjen e së shtunës kundër Levantes, që do të luhet në “Bernabeu” në orën 13:30. Gjithashtu, Isco dhe Marcelo po punojnë që të jenë në gjendje për tu aktivizuar edhe në ndeshjen kundër Viktoria Plzen,e vlefshme dhe për Champions League që do të zhvillohet të martën mbrëma. Megjithatë, objektivi është që të jenë 100% në formë për ndeshjen e “El Classico” e cila është planifikuar të luhet më datë 28 tetor në orën 16:15. Reali ka dy shtylla të forta, mungesat e të cilëve janë vënë re, asnjëri prej tyre nuk ka qenë në 4 ndeshjet e fundit 3 prej të cilave janë humbur.  Devamı →...  Devamı →Më shumë

“S’është e pamundur”, Mundo Deportivo: Neymar do të kthehet te Barcelona...

Neymar dëshiron të kthehet sërish në Barcelona sipas asaj që shkruan “Mundo Deportivo”. Si duket ylli i PSG-së Neymar është i hapur për një kthim te klubi katalanas në të ardhmen. Dy vite pas transferimit te gjigantët e Parisit, 26-vjeçari brazilian këmbëngul që të veshë sërish fanellën e Barcelonës edhe pse u përfol që do të kalojë te Real Madrid verën e kaluar, por situata ka marrë një kthesë të papritur dhe Neymar tashmë ka synim Barcelonën. Burimi i lartpërmendur tha se:“Neymar nuk është e pamundur”, kjo bazohet në faktin se lojtari është i gatshëm të bashkohet me Lionel Messin dhe Luis Suarez. Pavarësisht dëshirës së mbrojtësit brazilian kalimi në skuadrën e Barcelonës, nuk do të jetë e lehtë, pasi duhet bindur PSG që ka kontratë më lojtarin dhe nuk kanë ndërmend të heqin dorë nga aseti i tyre kryesor.  Devamı →...  Devamı →Më shumë

“Unë kurrë nuk do të luaj futboll me Lionel Messin”...

Mesfushori i Real Madrid, Luka Modric në një intervistë për “France Football” ka rrëfyer se po mban kontakte me Cristiano Ronaldon, edhe pse ky i fundit u largua nga “Bernabeu” për t’u bashkuar me Juventusin. Gjithashtu, ai ka deklaruar se nuk do të luajë kurrë me Lionel Messin edhe pse kroati pohon se argjentinasi është një nga lojtarët më të mirë në historinë e futbollit. “Kemi kaluar gjashtë vite të mrekullueshme në Madrid, ku kemi zhvilluar një miqësi dhe respekt të ndërsjellët”, tha fillimisht Modric për “France Football” “Tani ai është larguar dhe ne mbajmë përsëri kontakte, duke dërguar mesazhe. Edhe pse disa njerëz po përpiqen të thonë se nuk është kështu, mund të them se ne ende po mbajmë marrëdhënie të mira”. Ndërsa në lidhje me rivalin e drejtpërdrejtë në kampionatin spanjoll, mesfushori tha: “Unë luaj kundër tij, jo me të. Natyrisht, Messi është një nga lojtarët më të mirë në histori, por kurrë nuk do të luaj me të”. Modric dhe Messi do të takohen kur Barcelona dhe Real Madrid do të luajnë El Clasico-n më 28 tetor.  Devamı →...  Devamı →Më shumë

Video | Një arsye më shumë për anglezët që të urrejnë Ramos-in...

Lajmet për ndeshjen Angli-Spanje nuk kanë të mbaruar, këtë herë Raheem Sterling u largua me vulën e Sergio Ramos gjatë fitores në Spanjë. Shikuesit dalluan incidentin e diskutueshëm në minutën e 55-të të fitores së “Tre Luanëve” ndaj “La Roja” ku qendërmbrojtësi shkeli qëllimisht sulmuesin anglez. Sterling pësoi një ndërhyje dhe qëndroi i shtrirë duke kërkuar penallti, ndërsa Ramos kaloi sipër tij duke e lënduar dhe më shumë. Kjo nuk është hera e parë që 32-vjeçari bën një veprim të tillë, një situatë e ngjashme ka ndodhur dhe me Mohamed Salah në finalen e Champions League ku lojtari i Liverpool u detyra të lërë  fushën në minutat e para të ndeshjes. Ky veprim i ka acaruar shumë tifozët anglez të cilët e kanë sulmuar në Twitter por deri tani nuk ka asnjë reagim nga lotari. How has no one picked up on Ramos purposely going to stamp on sterling #ESPENG pic.twitter.com/QIjvjHDDBU — Ryan Lord (@Lordy88) October 15, 2018  Devamı →...  Devamı →Më shumë

Dy superfuqi në garë: Objektivi quhet Toby Alderweireld...

Barcelona dhe Manchester United janë futur në garë pasi të dy klubet po synojnë për mbrojtësin  Toby Alderweireld i cili është në përfundim të kontratës me Tottenham-in dhe janë hapur dritaret për në merkaton e janarit. Barcelona në mungesë të Vermalen dhe Umtiti, të  cilët janë të dëmtuar për këtë po mendojnë të rrëmbejnë mbrojtësin 29-vjeçar. I pyetur në lidhje me të ardhmen e tij javën e kaluar ai tha: ” Sinqerisht, për momentin nuk jam duke menduar për këtë”. “Ndihem mirë, luaj shumë tani dhe prandaj, jam i lumtur, do të shohim“. Mbrojtësi belg është në shënjestër edhe nga Manchester United me Jose Morinhon që kërkon një qendër mbrojtës prej kohësh. Aktualisht kontrata Alderweireld skadon në fund të këtij sezoni por nëse klubet e duan që në janar duhet të paguajnë klauzolën prej 25 milionë sterlina, ndërsa drejtuesit e Tottenham po mendojnë t’i ofrojnë rinovimin edhe për një vit. Ndërkohë që lojtari belg  Alderweireld mbetet më afër zgjidhjes së kontratës së tij në klub, Londinezët e veriut duan të zgjasin kontratën e tij një vjeçare ndonëse kushton £ 25million. Gjithçka është ende në ajër, neve na mbetet vetëm të presim janarin për të parë vendimin përfundimtar.  Devamı →...  Devamı →Më shumë

Kush dominon Milanon? Koreografitë më të bukura të derbit!...

Foto 1 nga 27 « » Derbi i Madonnina merr jetë këtë të dielë në orën 20:30, aty ku Inter do të presë Milan për derbin e parë mes tyre në këtë sezon. Skuadrat tashmë janë në një nivel më të lartë se vitet e fundit, paçka se shkëlqimi i derbit më të famshëm në Itali ka rënë, ekipet premtojnë spektakël këtë fundjavë pasi derbi është derbi. Më lart do gjeni një fotogaleri me koreografitë më të bukura të  “Curva Nord” dhe të “Curva Sud” nga derbit më të fundit mes tyre.  Devamı →...  Devamı →Më shumë

Suning: 500 milionë euro për të sjellë Inter-in në gjendjen aktuale...

Inter po vijon rimëkëmbjen ekonomike pas bilanceve negative të vitet të fundit, por që në momentin që kompania kineze Suning Group, me në krye Zhang Jindong bleu pjesën më të madhe të aksioneve të klubit zikaltër gjërat kanë ndryshuar. Aktualisht Erick Thohir mban 30% të aksioneve, ndërsa pjesa tjetër është e Suning, të cilët kanë investuar fuqishëm në rregullimin e bilanceve ekonomike të klubit. “Calcio e Finanza” ka zbuluar të gjitha lëvizjet e bëra nga Suning për të rritur kapitalin e zikaltërve. Llogaritë tregojnë se Suning ka investuar 474 milionë euro për dy vite në drejtimin e Inter. Sapo ata erdhën në krye të klubit zikaltër injektuan 142 mln euro, ndërsa morën edhe huan prej 40 mln euro nga bashkëpronari. Edhe në sezonin 2016/17 u mor një hua nga bashkëpronari me blerë 177 mln euro, ndërsa këtë vit morën një tjetër kredi me vlerën 119 mln euro. Falë këtyre investimeve Inter arriti ta mbyllë bilancin në qershor të këtij viti me +3.87 mln euro. Për më tepër që kanë bërë edhe blerje në lojtarë dhe zhvillime të forta në marketing dhe në televizion për këtë sezon. Dhe tani i gjithë investimi ka filluar të japë frytet, sidomos me pjesëmarrjen në Champions League. Nëse kinezët e Suning ecin me këto ritme padyshim që një Inter i madh dhe me qëndrueshmëri financiari do të kthehet shumë shpejt.  Devamı →...  Devamı →Më shumë

Rinovimi i Hazard me Chelsea largon Modric nga Inter...

Sipas “La Gazzetta dello Sport”, zgjatja e kontratës së Eden Hazard me Chelsea mund të bëjë që Luka Modric të mos lëvizë nga Real Madrid. Në Itali vijojnë të krijojnë alibi se Inter do të tentojë sërish për Modric edhe pse klubi spanjoll e ka bërë të qartë se kroati nuk do lëvizë, sidomos gjatë merkatos së janarit. Por, sot lajmet nga Italia kanë bërë një kthesë që lidhet me të ardhmen e Eden Hazard te Chelsea. Belgut do t’i ofrohet një kontratë e re me 18 milionë euro në sezon dhe nëse ai pranon të qëndrojë në Londër, atëherë Real Madrid do të bllokojë me çdo kusht largimin e mesfushorit të tyre, të cilit do t’i propozohet rinovimi me 10 milionë euro në sezon. Si Hazard edhe Modric kanë kontratë me klubet e tyre respektive deri në vitin 2020.  Devamı →...  Devamı →Më shumë

Nga Flamengo japin siguri: Paqueta është i Milan! Përveç Real-it…...

Paqueta do jetë i Milan zyrtarisht në janar! Këtë e ka konfirmuar drejtori i klubit brazilian të Flamengo, Bruno Spidel në një intervistë për një media vendase. “Ne kemi nënshkruar tashmë një kontratë me Milan dhe ne do ta respektojmë atë”, theksoi ai, “Real Madrid? Nuk ka asnjë kontakt dhe nuk ka shans që të mos shkojë në Milano”, tregoi më tej Spidel. Ndër të tjera drejtori i Flamengo shpjegoi arsyet që çuan në shitjen e yllit të tyre dhe interesin e klubeve nga Europa. “Ne mund ta mbanim edhe për një sezon, por Flamengo tani nuk ka mundësi të mbajë lojtarë të këtij niveli, të cilët po kërkohen me ngulm nga skuadrat evropiane. Aktualisht talentet brazilianë kërkojnë që të rriten ën klube europiane, ku mund të sfidojnë kampionë si Neymar, Ronaldo dhe Messi dhe Milan është një klub i madh që së shpejti do të kthehet në nivele të larta”, tha ndër të tjera Spidel. Ai shpjegoi se kanë qenë 10 klube që kanë ndjekur mesfushorin e tyre por ardhja e Leonardo te Milan dhe Maldini i ka bindur të arrijnë marrëveshjen edhe pse kuqezinjtë e kanë ndjekur që para një viti lojtarin. Operacioni do t’i kushtojë 35 milionë euro Milan-it, kësti i parë do të jetë 5 milionë më 22 tetor, ndërsa 10 milionë do të jenë në formë bonusesh.  Devamı →...  Devamı →Më shumë

Barcelona, Juventus dhe Napoli i hapin ‘luftë’ njëra-tjetrës për Piatek...

Juventus, Barcelona ​dhe Napoli duket se janë të përqendruar vetëm te shërbimet e sulmuesit polak, Krzysztof Piatek të cilët duan ta kenë pjesë të skuadrës në merkaton e janarit. Klubi katalanas e shikon si trashëgimtar Luis Suarez duke e quajtur si “pistoleta”, gjithashtu polaku është objektiv parësor dhe për bardhezinjtë edhe pse do të luajë kundër tij këtë fundjavë, por do të mjaftojë për të parë më nga afër paraqitjet e lojtarit. Piatek është golashënuesi më i mirë në kampionatin italian për këtë sezon pasi ka shënuar 9 gola në 7 ndeshjet e para. Kujtojmë që për shërbimet e sulmuesit klubi i Genoa po kërkon plot 60 milionë euro, por Napoli mësohet se ka ofruar vetëm 25 milionë euro.  Devamı →...  Devamı →Më shumë

Alarmohet Juventusi, Paulo Dybala dëmton gjurin...

Përblllja e luksit që e zhvilluar mbrëmjen e të martës në Jeedah të Arabisë Saudite u fitua në sekondat e fundit nga Brazili pas golit të shënuar nga Miranda, por sulmuesi argjentinas, Paolo Dybala nuk luajti më shumë se 56 minuta, pasi u largua nga fusha për një problem në gju. Duket se ky fakt ka tronditur ndjeshëm klubin e Juventusit, pasi bëhet fjalë për një lojtar që është shumë i rëndësishëm në repartin sulmues. Menjëherë pas dëmtimit, Dybala është larguar nga fusha për t’u ulur në pankinë, teksa ka përdorur një akull mbi gju, duke lënë të kuptohet se problemi është më shqetësues sa dukej në plan të parë. Ndërsa, në kampin e klubit italian i druhen një dëmtimi të sulmuesit, për më tepër në këto momente, kur argjentinasi ka gjetur formën më të mirë dhe është  shfaqur protagonist në ndeshjet e fundit me bardhezinjtë.  Devamı →...  Devamı →Më shumë

Nainggolan zbulon prapaskenën: Roma tentoi të më shiste diku tjetër!...

Në një intervistë për të përditshmen “Gazzetta dello Sport”, mesfushori i Interit, Radja Nainggolan ka akuzuar ish-klubin e tij të Romës se nuk e kanë respektuar. Belgu u bashkua me klubin zikaltër dy muaj më parë, por ka zbuluar se ka pasur përpjekje nga verdhekuqtë, të cilët dëshironin që ta transferonin jashtë Italisë, por që nuk do të kishte pranuar. “Nuk ka qenë faji im, ose të paktën jo plotësisht. Isha i zhgënjyer nga disa veprime, të cilat si burrë nuk mund t’i pranoja. Gjëra të gabuara, si video nga eventi i Vitit të Ri…” Ata bën gjëra pa më thënë fare, nuk erdhën të më flisnin ballë për ballë si burrat.” “Klubi i Romës kishte ndërhyrë në transferimin tim aq sa kishin rënë dakord me një klub të huaj por që nuk do t’a pranoja kurrë. Më trajtuan si një lojtar të parëndësishëm, duke bërë gjëra pas shpinës sime”. “Në atë moment me ka telefonuar Spalletti dhe nuk jam menduar gjatë. Jam mirëpritur shumë mirë në ekip. Është një ekip i organizuar mirë. Nëse të Roma presidenti vinte njëherë në vit, Steven Zhang është gjithmonë këtu”.  Devamı →...  Devamı →Më shumë

FOTO – 10 markat më të fuqishme në futboll, dominon Premier League...

Foto 1 nga 10 « » 10. Tottenham me 626 milionë euro Me anë të një fotogalerie ne do t’iu paraqesim 10 markat më të shtrenja të futbollit, sipas një raporti të bërë nga “Brand Finance” dhe siç është bërë zakon në vitet e fundit dominon Premier League në renditje. Kujtojmë që renditja është nga 10-ta te 1-shi.  Devamı →...  Devamı →Më shumë

Kohë të arta për Alcacer, 8 gola në 200 minuta...

Kohë të arta për Paco Alcacer që edhe mbrëmë shënoi 2 gola në 30 minuta në triumfin 4-1 të Spanjës ndaj Uellsit, një fitore më shumë pas suksesit të madh me Borussia Dortmund ku shënoi 6 gola në 3 ndeshje si zëvendësues dhe me 2 golat me Spanjën shkon në kuotën e 8 golave në 200 minuta. Megjithatë, Alcacer shpërndan meritat. “Ishte një ndeshje shumë e mirë e të gjithë grupit dhe jam shumë i lumtur që kam ndihmuar ekipin me gola, pasi qëllimi ynë është suksesi i kombëtares.” Sa i përket golave të tij ai tha: “Gjithçka arrihet me besim, punë, minuta në dispozicion dhe stërvitje çdo ditë për të luajtur. Duhet të vazhdoj me këtë dinamikë që të zë vend në ekipin kombëtar”, përfundoi sulmuesi spanjoll.  Devamı →...  Devamı →Më shumë

Bayern Munchen tremb Inter-in, ofertë marramendëse në janar për Skriniar...

Milan Skriniar do jetë dilema më e madhe e Inter që në merkaton e Inter, pasi mbrojtësi sllovak është vënë në shënjestër të klubeve më të mëdha në Europë. Barcelona dhe Manchester United janë realisht të interesuar për Skriniar, për të cilin Inter ka refuzuar një ofertë prej 65 milionë euro në janar e shkuar. Së fundi “Tuttosport” ka zbuluar se Bayern Munchen po përgatit një ofertë të majme për ish-mbrojtësin e Sampdoria që ka kontratë me Inter deri në vitin 2022. Oferta e bavarezëve mendohet të jetë 80 milionë euro, shifër të cilën drejtuesit e klubit zikaltër e kanë përmendur gjithmonë edhe pse në këtë rast raportohet se sllovaku konsiderohet i pashitshëm, por në fund është shënimi që nuk ulemi në bisedime pa 80 milionë euro dhe Bayern duket se do ia plotësojë këtë kërkesë. Sidoqoftë merkato e janarit nuk pëlqehet për lëvizje të tilla dhe Inter në këtë moment është i fokusuar tek ecuria në Seria A dhe Champions, dhe në fund të sezonit do të bëhen bilancet.  Devamı →...  Devamı →Më shumë

Zidane favorit për stolin e Bayern, në listë dhe Wenger e Blanc...

Në vendin e gjashtë të klasifikimit në shtatë ndeshje të zhvilluara në kampionat dhe vetëm 13 pikë, kjo është ecuria e kampionëve në fuqi të Bayern Munchen, pasi prej tre ndeshjesh radhazi ka marrë vetëm një pikë, ndaj është vënë në pikëpyetje të madhe dhe trajneri Niko Kovac. Kjo performancë aspak e mirë për bavarezët ka bërë që kroati të marrë kritika të shumtë nga opinioni sportiv në Gjermani dhe klubi po mendon një shkarkim të teknikut, ku emri i mundshëm që mund ta zëvendësojë është ish-trajneri i Real Madrid, Zinedine Zidane. Ndërkohë në këtë listë nuk është vetëm francezi, pasi ai pasohet edhe nga Laurent Blanc dhe Arsene Wenger. Duhet thënë se Zidane është aktualisht i papunë, pasi emri i tij është favorit për të marrë edhe drejtimin e Manchester United, pasi raportet e trajnerit Jose Mourinho me klubin nuk janë në rrugën e duhur prej disa javësh radhazi duke iu referuar edhe rezultateve të dobëta. Megjithatë, kreu i skuadrës, Uli Hoeness i ka dhënë mbështetjen e tij maksimale pavarësisht rezultateve në ndeshjet e ardhshme.  Devamı →...  Devamı →Më shumë

Shifra të çmendura në merkato për lojtarë që ngrohin stolin – FOTO...

Foto 1 nga 10 « » Vinicius Junior, është blerë 45 milionë dhe ka luajtur vetëm 12 minuta për Real Madrid. Tregu i transferimeve është krijuar për t’u dhënë hapësira klubeve për të përforcuar repartet që ata mendojnë se çalojnë, gjithashtu që të rrisin produktivitetin e skuadrës në të gjitha garat sportive. Duhet thënë se klubet bëjnë të pamundurën që objektivat e tyre të realizohen me sukses, por në këtë fillim të sezonit, disa yje nuk po llogariten në planet e trajnerëve përkatës, teksa kanë pasur vetëm pak minuta në dispozicion. Ka raste të tjera që mungesat e të nënshkruarave ka rezultuar edhe për shkak të problemeve fizike të lojtarëve. Marco Silva, trajneri i Evertonit, ende nuk ka qenë në gjendje të llogarisë në formacion Yerry Mina, pasi kolumbiani ka pasur një dëmtim të këmbëve. Klubi anglez pagoi 31 milionë euro gjatë merkatos së verës. Nga ana tjetër, as për Andre Gomes, i cili u transferua me formulën e huazimit te Liverpool nga Barcelona akoma nuk ndodhet në planet e Jurgen Klopp. Me anë të një fotogalerie ne do t’iu paraqesim 10 blerjet më të shtrenjta të verës që akoma nuk llogariten seriozisht nga trajnerët.  Devamı →...  Devamı →Më shumë

“U largova nga Barcelona për të qenë i lumtur”...

Paco Alcacer nuk i vjen keq për vendimin e tij për të lënë Barcelonën për Borussia Dortmund, në mënyrë që të ishte i lumtur pas një kohë të vështirë që kaloi në “Cump Nou”. Duhet thënë se sulmuesi ka shpërthyer në kampionatin gjerman, teksa është bërë lojtari i dytë që shënon gjashtë gola në tre ndeshjet e para që pas Gert Dorfel. Ish-lojtari i Valencias ka pranuar se kishte arritur në një pikë në karrierën e tij ku kishte nevojë të luante dhe largimi nga Barcelona ishte i pashmangshëm. 25-vjeçari është ftuar nga trajneri i kombëtares së Spanjës, Luis Enrique për ndeshjet e këtij muaji me Uellsin dhe Anglinë, në kuadër të UEFA Nations League. “Duhet të merrja një vendim. Të qëndrosh për shumë vite te Barcelona, pa pasur një rol lideri, nuk ishte siç e kisha menduar. Vendosa të shkoj diku tjetër për më shumë minuta. Një lojtar me vetëbesim është më i mirë se një lojtar pa vetëbesim. Erdha te Dortmund për të qenë i lumtur. Te Barça, me Suarez, Messi dhe Dembele… është e vështirë të luash. Te Borussia më kanë pritur shumë mirë. është e vështirë për shkak të gjuhës, por jam adaptuar mirë”.  Devamı →...  Devamı →Më shumë

Bayern Munchen – Presidenti Hoeness merr vendimin për Niko Kovac...

Rezultatet e dobëta radhazi kanë tronditur prej tre javësh pankinën e Bayern Munchen, teksa ka pasur zëra për shkarkimin e trajnerit Niko Kovac nga drejtimi i skuadrës bavareze. Kampionët e Gjermanisë po kalojnë një situatë aspak të mirë, pasi nga kryesimi i vendit të parë, tashmë kanë zbritur në të gjashtin, katër pikë larg kreut. Opinioni sportiv gjerman dhe jo vetëm fajësojnë kroatin, pasi ai nuk ka raporte aspak të mira edhe me futbollistët, teksa gjatë gjithë kohës flet në gjuhen kroate, ku pjesa dërrmuese nuk mund ta kuptojnë. Gjithsesi 46-vjeçari ka marrë mbështetjen e presidentit të klubit, Oli Hoeness, i cili i ka premtuar të qëndrojë në drejtimin e skuadrës, pavarësisht se çfarë do të ndodhë në javët e ardhshme. “Unë qëndroj qartë pas tij. Pa marrë parasysh se çfarë do të ndodhë në javët e ardhshme”, tha Hoeness në një intervistë me Suddeutsche Zeitung. Kjo deklaratë vjen menjëherë pasi Bayern Munchen u mund në “Allianz Arena” nga Monchengladbach me rezultatin e thellë 0-3.  Devamı →...  Devamı →Më shumë

Henry prezantohet te Monaco: Modeli im është Wenger dhe Guardiola...

Pas gati 20 vitesh, Thierry Henry rikthehet në principatë. Dikur e filloi si lojtar, tashmë është trajner i Monaco-s. Sot, u bë prezantimi i tij në një konferencë për shtyp, aty ku Henry foli për përvojën e tij të parë si trajner në një klub. “Monaco ka një vend të veçantë në zemrën time. Këtu shënova golin tim të parë si lojtar profesionist dhe këtu pata mundësinë të rritem me Wenger”, tha fillimisht francezi. Ai theksoi se tani është i fokusuar te ndeshja e radhës për Ligue 1, atë ndaj Strasbourg dhe e di që lojtarët e tij janë të gatshëm. Ndër të tjera ai foli edhe Leonardo Jardim, paraardhësin e tij që u shkarkua, “Do të mbetet përgjithmonë në historinë e Monaco dhe unë e falenderoj për atë që ka ndërtuar deri tani.” Duke qenë se ish-sulmuesi është një trajner pa eksperiencë të mëparshme u shpreh se modeli i tij i drejtimit do të jetë Guardiola dhe Wenger. “Wenger dhe Guardiola janë padyshim modelet e modelet e mia ku do të referohem. Kur shikoj Zidane dhe Deschamps them se duhet të përpiqem që të fitoj si ata. Sigurisht që gjithkush ka idetë e veta por kjo metodë punë mbetet pikë reference, sidomos për ne francezët”, vijoi më tej Henry. Ndër të tjera ish-sulmues i Arsenal rrëfen se Wenger i mësoi atij të luajë futboll ndryshe por nën drejtimin e Guardiolës ai tha se duhet të ri-mësonte se si luhet futboll.  Devamı →...  Devamı →Më shumë

Wenger impresionohet nga Tuchel, francezi gati të marrë postin e drejtorit sportiv...

Arsene Wenger duket i impresionuar nga puna e Thomas Thuchel në radhët e Paris Saint-Germain dhe sipas disa informacioneve ish-trajneri i Arsenal mund të bashkohet me klubin parisien si drejtor sportiv. 68-vjeçari u largua nga “Topçinjtë” në fund të sezonit të kaluar, ku drejtimin e Arsenal e mori spanjolli, Unai Emery, por thuhet se Wenger mund të marrë një post të ri në kampionatin francez. Megjithatë, duke folur me gazetarët, ai zbuloi përshtypjet e tij pozitive për trajnerin gjerman, Thuchel, i cili ka fituar 11 nga 12 ndeshjet që nga momenti që ka marrë drejtimin e PSG-së. “Tuchel është përshtatur shumë shpejt me futbollin francez“, tha Wenger. Ai duket shumë i zgjuar dhe ka një lidhje të mirë me lojtarët e tij. Fillimi i tij në PSG ka qenë i madh, përshtypjet e para janë shumë pozitive, dhe mendoj se kjo është shumë e rëndësishme kur vini nga jashtë. Ju duhet të keni fat për të pasur një fillim të mirë, por cilësia është atje. Pastaj do të ketë disa ndeshje më të vështira për PSG në të ardhmen dhe pritshmëritë në Paris janë shumë të larta. E shpresoj gjithashtu se ai mund të jetë i suksesshëm në Ligën e Kampionëve”, përfundoi francezi. Ndërkohë, thuhet se Thuchel ka pasur një përplasje të vogël me drejtorin sportiv të PSG-së, Antero Henrique që në ditët e tij të para në Francë, me shqetësimet e ngritura për të zëvendësuar Thiago Motta-n në tregun e transferimeve.  Devamı →...  Devamı →Më shumë

‘Refuzova disa oferta tunduese’, Henry: Monaco-s s’i rezistova dot!...

Pak orë më parë edhe klubi francez e zyrtarizoi se Thierry Henry do të jetë trajneri më i ri në radhët e Monaco, teksa ka firmosur edhe një kontratë që do ta mbajë lidhur me klubin deri në vitin 2021. Pas publikimit të këtij lajmi ka reaguar edhe vetë francezi në rrjetin social “Twitter” me anë të një postimi ku ka zbuluar se ka hedhur poshtë disa “oferta tunduese” përpara se të nënshkruante me Monaco-n pas largimit të Jardim dy ditë më parë. 41-vjeçari ishte i lidhur me Aston Villa dhe me kombëtaren egjiptiane, ndërkohë Henry deklaroi se drejtimi i klubit ku bëri debutimin e tij të parë profesional në vitin 1994 ishte shumë e vështirë pët t’i rezistuar. “Është krenari e madhe që unë kam pranuar pozitën e trajnerit të Monaco,” tha ai. Unë kam qenë me fat që kam marrë disa oferta shumë tërheqëse gjatë disa muajve të fundit, por Monaco gjithmonë do të jetë afër zemrës sime. “Pasi e fillova karrierën time të futbollit me këtë klub të madh, duket sikur fati do të fillojë edhe karrierën time menaxheriale këtu. Jam shumë i ngazëllyer që mu dha kjo mundësi, por tani puna e vështirë duhet të fillojë. Nuk mund të pres”, deklaroi francezi. Ndeshjen e parë në krye të Monaco, ish-sulmuesi legjendar do ta luajë në transfertë të shtunën kundër Strasburg përpara takimit me Club Brugge në kuadër të Champions League. pic.twitter.com/9iOQChkWh6 — Thierry Henry (@ThierryHenry) October 13, 2018  Devamı →...  Devamı →Më shumë

FOTO – 10 markat më të fuqishme në futboll, dominon Premier League...

Foto 1 nga 10 « » 10. Tottenham me 626 milionë euro Me anë të një fotogalerie ne do t’iu paraqesim 10 markat më të shtrenja të futbollit, sipas një raporti të bërë nga “Brand Finance” dhe siç është bërë zakon në vitet e fundit dominon Premier League në renditje. Kujtojmë që renditja është nga 10-ta te 1-shi.  Devamı →...  Devamı →Më shumë

Gjithçka zyrtare, Thierry Henry merr drejtimin e Monaco, firmos për 3 vite...

Tashmë gjithçka është formalizuar dhe Thierry Henry do të jetë trajneri i ardhshëm i Monaco në kampionatin francez. Lajmin e ka bërë të ditur vetë klubi francez me një cicërimë në “Twitter”, ku ka njoftuar se ish-sulmuesi legjendar i kësaj skuadre tashmë ka marrë drejtimin saj, ku ka nënshkruar një kontratë trevjeçar që do ta mbajë lidhur me klubin deri në vitin 2021. Kujtojmë që emri i francezit ishte lakuar kohët e fundit për të marrë drejtimin e Aston Willa në Angli dhe Bordeaux në Francë, por tashmë çdo gjë është vendosur ku do të jetë në krye të stolit të Monaco-s, aty ku shkëlqeu si lojtar para se të kalonte në Itali, Angli dhe Spanjë. Gjithashtu, Henry ishte edhe ndihmësi i trajneri të Belgjikës, Roberto Martinez në Kupën e Botës. 📄@ThierryHenry nommé entraîneur de l’AS Monaco Communiqué ➡ https://t.co/yp900aiWDT#ForeverMonaco pic.twitter.com/VVNaiI1xFL — AS Monaco 🇲🇨 (@AS_Monaco) October 13, 2018  Devamı →...  Devamı →Më shumë

Thierry Henry akord me Monaco, firmos kontratë 3-vjeçare...

Thierry Henry do të jetë trajneri i ardhshëm i Monaco për tre vitet e ardhshme, ka qenë gazeta prestigjoze “L’Equipe” që para pak minutash ka bërë me dije se ish-sulmuesi do të marrë postin e trajnerit të skuadrës nga principata, gjatë ditës së shtunë do të bëhet zyrtarizimi edhe nga klubi francez, ndërsa ditën e hënë do të dalë në konferencë për shtyp me statusin e trajnerit. Henry do të marrë drejtimin e një klubi për herë të parë, pas eksperiencës së tij si zëvendës trajner te Belgjika. Ndërsa tani do të jetë pasuesi i Leonardo Jardim, i cili u shkarkua ditën e djeshme për shkak të rezultateve të dobëta që e çuan Monaco-n në vend të 18-të në renditjen e kampionatit francez. Që nga dita e martë presidenti Dimitri Rybolovlev dhe zv.presidenti Davim Vasilyev e kishin në prioritet ish-kampionin e botës dhe ishin në bisedime për detajet e kontratës dhe stafin drejtues.  Devamı →...  Devamı →Më shumë

Revista prestigjioze ‘Time’: Kylian Mbappe është e ardhmja e futbollit...

Sulmuesi i Paris Saint-Germain, Kylian Mbappe duket se është e ardhmja e futbollit, sipas revistës prestigjioze “Time”. Kampioni i botës pa një ngjitje të shpejtë të karrierës në arenën e futbollit botëror, ku dhe revista që do të botohet të premten do të dalë me imazhin e tij. “Time” shkruan se Mbappe është një superyll global i cili është e ardhmja e futbollit. Kujtojmë që ai bëri bujë me performancat e tij te Monaco, kur në vitin 2017 u transferua në radhët e PSG-së për një shifër 180 milionë euro (207 milionë dollarë) një marrëveshje që e pa futbollistin që vetëm 18-vjeç, asokohe të merrte një pagë mujore prej 1.5 milionë euro. Ndërkohë, paraqitjet e tij morën perfeksion gjatë Kupës së Botës që u zhvillua në Rusi, ku performca e tij tërhoqi vëmendjen e shumë legjendave të futbollit. Mbappe ndihmoi Francën të fitojë Kampionatin Evropian pas 20 vitesh, ku francezi u bë edhe golashënuesi më i ri në historinë e Kupës së Botës, teksa shënoi gol në fitoren 1-0 kundër Perusë në ndeshjet e fazës në grupe. Gjithashtu, ai shënoi dy herë edhe në përballjen kundër Argjentinës, teksa fitoi edhe një penallti dhe eliminoi skuadrën e Messit me rezultatin 4-3 në fazën 1/16-ave. Me këto rezultatet pozitive, Mbappe u bë adoleshenti i dytë, pas Pele, ky i fundit në vitin 1958-të shënoi dy gola në një ndeshje të Kupës së Botës. Me katër gola të shënuar ai mori çmimin nga FIFA për Lojtarin më të mirë për të rinjtë. Gjithsesi, Mbappe pritet të kryesojë sulmin e Francës këtë të enjte në mbrëmje, pasi kampionët do të luajnë një ndeshje miqësore kundër Islandës në Guin Gamp.  Devamı →...  Devamı →Më shumë

BBC apo MSN? ‘France Football’ rendit treshen më të mirë në Champions League...

“France Football” ka përpiluar një listë me 10 treshet më të forta në sulm gjatë gjithë historisë së Champions League. Normalisht në këtë listë janë ndër emrat e lojtarëve më të mëdhenj që ka njohur historia e futbollit. Në listën e mëposhtme do të gjeni Messin dhe Ronaldon që bëjnë pjesë në dy treshe sulmit ndër më të fortat në histori. 10. Rudi Voller, Alen Boksic, Abedi Pelle: Marseille 1993. Marseilla e atij viti arriti të mundë Milanin në finale të Champmpions League falë golit të mbrojtësit Basile Boli, ndërsa një vit më pas u zbrit një kategori më poshtë pasi u shpallën fajtorë në fiksimin e ndeshjeve. 9. Eusebio, Jose Aguas, Jose Augusto: Benfica 1962 Klubi portugez fitoi dy herë radhazi trofeun që vetëm Real Madrid kishte arritur ta bënte në ato kohë. Të udhëhequr nga Eusebio mbrojtën trofeun e tyre në Amsterdam duke fituar 5-3 ndaj “Los Blancos”. Përveç vitit 1960 ata arritën 5 herë në finale në 7 vite pjesëmarrje. 8. Alessando Del Piero, Gianluca Vialli, Fabrizio Ravanelli: Juventus 1996 Për Viallin dhe Ravanellin fitorja në finalen e Champions League ndaj Ajax në vitin 1996 ishte ndeshja e fundit për to. Largimi i Roberto Baggio drejt Milan i hapi rrugë Del Piero-s për t’u bërë ai që të gjithë e njohim sot. 7. Gerd Muller, Uli Hoeness, Karl-Heinz Rummenigge: Bayern Munchen 1976 Ky ishte triumfi i tretë radhazi por e para me këtë treshe dinamike. Rummenige vetëm 21 vjeç luajti mrekullisht në atë sezon edhe pse një vit më parë nuk ishte preferuar si titullar në triumfin kundër Leeds në finale të Kupës Europiane (Champions League e asokohe). 6. Lionel Messi, Thierry Henry, Samuel Eto’o: Barcelona 2009 Në atë sezon Pep Guardiola debuton si trajner i katalanasve dhe vendosën një sërë rekordesh përfshirë edhe fitimin e tripletës. Pavarësisht se në atë vit Eto’o u largua drejt Inter, Barcelona ishte klubi i vetëm që arriti të fitojë 6 trofe përgjatë një viti, më saktësisht vitit 2009, La Liga, Champions League, Copa del Ray, Superkupën e Spanjës, Superkupën e UEFA-s dhe Kupën e Botës për klube. 5. Cristiano Ronaldo, Karim Benzema, Gareth Bale: Real Madrid 2014 dhe 2016 Kjo është treshja e vetme që ka arritur të fitojë 2 herë Champions League. Bale dhe Ronaldo shënuan gol në fitoren 4-1 kundër Atletico Madrid në vitin 2014, ndërsa të dy shënuan nga një penallti ndaj të njëjtit rival dy vjet më vonë. 4. Johan Cruyff, Pat Keizer dhe Johnny Rep: Ajax 1973 Klubi holandez arriti triumfin e trete radhazi në Kupën e Europës, aty ku Rep shënoi golin e fitore s ndaj Juventus. Kjo ishte finalja e tij e parë pasi në fitoret kundër Panathinaikos dhe Inter nuk ishte në skuadër. Ky ishte viti i fundit i dominimit të tyre pasi Cruyff u bashkua me Barcelonën atë verë. 3. Cristiano Ronaldo, Carloz Tevez, Wayne Rooney, Manchester United 2008 Padyshim skuadra më e mirë e Sir Alex Ferguson, të cilët fituan të gjithë titujt e atij sezoni. Sulmi i frikshëm i United mundi Chelsean në finalen e Premier League. Ronaldo shënoi 42 gola në të gjitha kompeticionet dhe fitoi “Topin e Artë” të parë të tij. 2. Lionel Messi, Neymar, Luis Suarez: Barcelona 2015 Në vitin e parë së bashku, ata pushtuan gjithçka duke shënuar më shumë gola sesa shumica e klubeve në Europë. Barcelona u bë skuadra e parë që arriti të fitojë tripletë titujsh për herë të dytë. Neymar dhe Suarez shënuan gol në fitoren 3-0 ndaj Juventus në Berlin. 1. Alfredo Di Stefano, Ferenc Puskas, Francisco Gento: Real Madrid 1960 Një treshe legjendare, e cila prodhoi ndoshta performancën më të mirë për të mundur thellë Eintracht Frankfurt në Glasgow. Di Stefano shënoi tre, me Puskasin që shënoikatër, dheReal Madrid fitoi 7-3. Gento është i vetmi lojtar që fiton turneun gjashtë herë.  Devamı →...  Devamı →Më shumë

“Topi i Artë” | Hazard përjashton Ronaldon, Messin dhe…veten!...

Në një konferencë për shtyp para ndeshjes që Belgjika do të zhvillojë kundër Zvicrës për Nations League, Eden Hazard ka dhënë mendimin e tij për fituesin e “Topit të Artë” për këtë vit. “Nuk mendoj se unë do të fitoj. Në mendimin tim besoj se Luka Modric e meriton atë. Janë tre apo katër lojtarë që e meritojnë. Do thosha edhe Varane e meriton sepse ka fituar shumë. Edhe unë mund ta meritoj dhe kjo nuk është çudi”, theksoi sulmuesi i Chelsea. Në fund ai theksoi sërish se Modric e meriton çmimin për atë çfarë arriti me Real Madrid në Champions League dhe kontributin e tij me Kroacinë që e dërgoi deri në finalen e Botërorit. Ashtu siç kuptohet belgu ka lënë jashtë Cristiano Ronaldon dhe Lionel Messin, që sipas të cilit nuk kanë ndonjë meritë për ta fituar sërish këtë trofe.  Devamı →...  Devamı →Më shumë

Champions League, UEFA nis hetimet për ndeshjen PSG-Crvena Zvezda...

Në Francë po trumpetohet me të mëdha se autoritet vendase kanë nisur një hetim për ndeshjen mes PSG dhe Crvena Zvezdës për raundin e dytë në grupet e Champions League. Ndeshja në fjalë u mbyll me rezultatin e thellë 6-1 dhe “L’Equipe” ka zbuluar se UEFA iu ka dhënë detyrën autoriteteve franceze të nisin hetimet për këtë ndeshje pasi një zyrtar i klubit serb është përpjekur të luajë në baste një shumë prej miliona euro se ndeshja përfundon me një diferencë prej 5 golash. Neymar realizoi tripletë në ndeshjen e zhvilluar në “Parc des Princes”, ndërsa Cavani, Mbappe dhe Di Maria kompletuan listën e golave, ndërsa për miqtë ngushtoi diferencën Marko Marin.  Devamı →...  Devamı →Më shumë

Barça udhëheq Champions-in, ky është goli më i bukur i javës së dytë...

 Pak momente më parë UEFA ka shpallur golin më të bukur të javës dhe ka përzgjedhur Ivan Rakitic, golin e realizuar në “Wembely” kundër Tottenham të mërkurën mbrëma në kuadër të javës së dytë në Champions League. Mesfushori kroat realizoi një super gol me një goditje fluturimthi në hyrje të zonës duke mos i dhënë asnjë mundësi reagimi portierit Lloris. Në garë për golin më të mirin ishin edhe Paulo Dybala, i cili realizoi trepletë kundër BSC Young Boys, goli i Neymar që gjithashtu realizoi tre herë në portën e Crvena Zvezda-s dhe goli i Arnaut Groeneveld. Kujtojmë që edhe Lionel Messi u shpall si lojtari më i mirë i javës, pasi shënoi dopietë pikërisht në këtë përballje.  Devamı →...  Devamı →Më shumë

UEFA: Seria A më e fortë se Premier League, La Liga komandon!...

UEFA ka publikuar listën e ligave më të forta në Europë, aty ku bie në sy se kampionati italian i futbollit, Seria A ka kaluar atë anglez, Premier League. Ndërsa La Liga, në Spanjë udhëheq e vetme pa ndryshuar renditjen në vitet e fundit. Ndërkohë Bundesliga gjermane renditet e katërta dhe Ligue 1 e Francës në vend të pestë. Renditja e ligave më të forta është bërë në bazë të koeficientëve të klubeve të ligave përkatëse në ndeshjet e tyre në kompeticionet e UEFA (Champions dhe Europa League). Spanja udhëheq me 89.283 pikë, ndërsa Italia renditet e dyta me 67.440 pikë,  ndërsa Anglia renditet e treta me 263 pikë më pak. Spanja përfaqësohet me 7 ekipet e mundshme në 2 kompeticionet e mëdha europiane, ndërsa Italia dhe Anglia me nga 6 skuadra nga 7 të mundshme. Në renditjen e klubeve janë 3 ekipe spanjolle që renditen të parat, Real Madrid mbetet në vend të parë, ndërsa Barcelona dhe Altetico Madrid kanë ngjitur nga një pozicion. Ndërkohë Bayern Munchen ka zbritur në vend të katërt, Juventus mbetet në të pestin. Ngjitje në renditje ka patur edhe Napoli e Inter falë paraqitjeve pozitive në Champions League këtë sezon. Napolitanët renditen në vend të 14-të, ndërsa Inter është ngjitur në vend të 54-të. Ndërsa Liverpool ka rënë në vend të 15-të. Sa i përket Superligës Shqiptar, ne renditemi në vend të 36-të, 2 vende më poshtë se Maqedonia, ndërsa Kosova mbetet në vend të 53-të, duke lënë poshtë vetes vetëm Andorrën dhe San Marinon. Sa i përket renditjes për sezonin 2018/19, gjithçka përmbyset. Deri tani janë zhvilluar dy raunde të fazës së grupeve në Champions League dhe Europa League. Sa i përket shteteve me më shumë pikë të grumbulluara i takon Serbisë kreu i tabelës, ndërsa Italia i parakalon të gjithë duke marrë vendin e dytë, Spanja renditet e treta dhe Gjermania në të katërtin. Ndeshjet e ekipeve angleze kanë qenë zhgënjyese, për këtë renditen në vend të shtatë, ndërsa Franca në vend të 11-të. Sa i takon Shqipërisë, renditemi në vend të 46-të, me ekipet shqiptare që dështuan të ecin në turet e kupave të Europës. Kosova renditet shumë herë më lart, duke kapur vendin e 25-të. Ndërsa në renditjen e klubeve është Barcelona që mban kreun me Atletico Madrid me pikë të barabarta, ndërsa Inter dhe Juventus ndajnë vendin e tretë dhe të katërt po me pikë të barabarta, dhe pas tyre vjen Borussia Dortmund.  Devamı →...  Devamı →Më shumë

Wanda Nara ekzaltohet nga golat e Mauro Icardit – FOTOGALERI...

Foto 1 nga 6 « » Interi arriti një tjetër përmbysje mbrëmjen e së mërkurës, por jo në Itali, kësaj radhe në Holandë, teksa mposhti me rezultatin 2-1 PSV e Eindhovenit. Në këtë përballje të vlefshme për javën e dytë të UEFA Champions League në shkallët e stadiumit ka qenë e pranishme edhe bashkëshortja dhe menaxherja e sulmuesit argjentinas, Wanda Nara. Ajo nuk ka nguruar që të shkrepë disa foto nga udhëtimi i saj për në Holandë, bashkë me djalin e saj Valu. Ndërkohë, i ka shpërndarë në profilin e saj zyrtar në “Instagram”, sigurisht e iniciuar edhe nga fitorja e klubit zikaltër, por me protagonist kyç argjentinasin.  Devamı →...  Devamı →Më shumë

VIDEO – Ulërima dhe shpërthimi i Allegrit: Ne nuk jemi Fiorentina!...

Ulërima dhe momente tensioni në radhët e pankinës së Juventusit, pasi trajneri Massimiliano Allegri nuk ka qenë i u kënaqur me sulmuesin Federico Bernardeschi gjatë ndeshjes të së martës mbrëma kundër Young Boys në Champions League, të fituar nga bardhezinjtë me rezultatin e thellë 3-0. Tekniku livornez në përfundim të ndeshjes e ka kritikuar lojtarin për vetë faksin se nuk ka pasuar në një aksion të gjatë. Ndaj në një video të publikuar nga një tifoz i Juventus, i cili ka qenë i pranishëm në “Allianz Stadium” duket trajneri që ka humbur durimin me ish-sulmuesin e Fiorentinës, teksa dëgjohet të ketë thënë: “Është një pasim, ne duhet të shënojmë gola. Tani do ta zëvendësoj, ne nuk jemi Fiorentina”.   View this post on Instagram   #juventus#j#juve#young#boys#sport#calcio#football#italy#torino#blackandwhite#finoallafine#biancoenero#instagram#instagood @mrallegriofficial A post shared by @ robertocasanova1973 on Oct 3, 2018 at 12:09am PDT  Devamı →...  Devamı →Më shumë

Nxori krahun me Lazio-n, Riza Durmishi mungon për një muaj...

Riza Durmishi do të qëndrojë për një muaj larg fushës së blertë pasi nxori krahun në ndeshjen që Lazio u mund 4-1 nga Eintracht Frankfurt për Europa League. Ai i është nënshtruar një ndërhyrje dhe për fatin e tij nuk ka patur asnjë thyerje kocke, por koha e rikuperimit nuk do të jetë aq e shpejtë sa u mendua. Ai ka postuar edhe një mesazh në Twitter pas ndërhyrjes në të cilin shkroi: “Gjithmonë vëre besimin te zoti. Do kthehem edhe më i fortë”. Ndërsa sot falenderoi të gjithë ata që i dërguan mesazhe inkurajuese. Były zawodnik @RealBetis, Riza Durmisi w meczu pomiędzy @OfficialSSLazio i @Eintracht nabawił się jednego z najgorszych wizualnie urazów w piłce nożnej. Brr 😶#Lazio #EintrachtLazio #Eintracht #Durmisi #EuropaLeague #LigaEuropy pic.twitter.com/HZIRQ6y9bR — Cezary Kawecki (@CezaryKawecki) October 5, 2018  Devamı →...  Devamı →Më shumë

UEFA: Seria A më e fortë se Premier League, La Liga komandon!...

UEFA ka publikuar listën e ligave më të forta në Europë, aty ku bie në sy se kampionati italian i futbollit, Seria A ka kaluar atë anglez, Premier League. Ndërsa La Liga, në Spanjë udhëheq e vetme pa ndryshuar renditjen në vitet e fundit. Ndërkohë Bundesliga gjermane renditet e katërta dhe Ligue 1 e Francës në vend të pestë. Renditja e ligave më të forta është bërë në bazë të koeficientëve të klubeve të ligave përkatëse në ndeshjet e tyre në kompeticionet e UEFA (Champions dhe Europa League). Spanja udhëheq me 89.283 pikë, ndërsa Italia renditet e dyta me 67.440 pikë,  ndërsa Anglia renditet e treta me 263 pikë më pak. Spanja përfaqësohet me 7 ekipet e mundshme në 2 kompeticionet e mëdha europiane, ndërsa Italia dhe Anglia me nga 6 skuadra nga 7 të mundshme. Në renditjen e klubeve janë 3 ekipe spanjolle që renditen të parat, Real Madrid mbetet në vend të parë, ndërsa Barcelona dhe Altetico Madrid kanë ngjitur nga një pozicion. Ndërkohë Bayern Munchen ka zbritur në vend të katërt, Juventus mbetet në të pestin. Ngjitje në renditje ka patur edhe Napoli e Inter falë paraqitjeve pozitive në Champions League këtë sezon. Napolitanët renditen në vend të 14-të, ndërsa Inter është ngjitur në vend të 54-të. Ndërsa Liverpool ka rënë në vend të 15-të. Sa i përket Superligës Shqiptar, ne renditemi në vend të 36-të, 2 vende më poshtë se Maqedonia, ndërsa Kosova mbetet në vend të 53-të, duke lënë poshtë vetes vetëm Andorrën dhe San Marinon. Sa i përket renditjes për sezonin 2018/19, gjithçka përmbyset. Deri tani janë zhvilluar dy raunde të fazës së grupeve në Champions League dhe Europa League. Sa i përket shteteve me më shumë pikë të grumbulluara i takon Serbisë kreu i tabelës, ndërsa Italia i parakalon të gjithë duke marrë vendin e dytë, Spanja renditet e treta dhe Gjermania në të katërtin. Ndeshjet e ekipeve angleze kanë qenë zhgënjyese, për këtë renditen në vend të shtatë, ndërsa Franca në vend të 11-të. Sa i takon Shqipërisë, renditemi në vend të 46-të, me ekipet shqiptare që dështuan të ecin në turet e kupave të Europës. Kosova renditet shumë herë më lart, duke kapur vendin e 25-të. Ndërsa në renditjen e klubeve është Barcelona që mban kreun me Atletico Madrid me pikë të barabarta, ndërsa Inter dhe Juventus ndajnë vendin e tretë dhe të katërt po me pikë të barabarta, dhe pas tyre vjen Borussia Dortmund.  Devamı →...  Devamı →Më shumë

E rrallë | Në drekë i vdiq vëllai 27-vjeçar por në darkë luajti në Europa League...

Shumëkush mund ta quajë çmenduri, disa të tjerë jo normale por historia e Lucas Torro është për t’u duartrokitur. Mesfushori i Eintracht Frankfurt paraditen e djeshme mori lajmin se i vëllai i tij 27-vjeçar ishte ndarë nga jeta, ekipi i dha leje të largohet por ai qëndroi. Spanjolli luajti për 90 minuta në fitoren 4-1 kundër Lazio edhe pse e dinte që në shtëpinë e tij në gadishullin Iberik ishte hapur zia. “Ky ishte një lajm i trishtuar që e mjegulloi gëzimin e fitores. Lucas donte të ishte në lojë, në e mbështesim atë dhe i shprehim ngushëllime”, tha trajneri Adi Hutter. Trajneri Hutter shpjegoi se klubi i dha leje nëse dëshironte të largohej por vetë Torro u shpreh se dëshiron të luajë dhe analistët e vlerësuan shumë lart performancën e tij në fushë edhe pse mbi supe mbante një peshë të rëndë. Ai është larguar pas ndeshjes për t’u bashkuar me familjen ndërsa do të mungojë ditën e diel, në ndeshjen kundër Hoffenheim. Adi #Hütter: "The team were informed that @LucasTorro's brother suddenly passed away. It's sad news which dampens our celebratory mood after the match. Lucas wanted to be here tonight no matter what. We're supporting him and our thoughts are with him."#inEINTRACHT pic.twitter.com/s8xiuebtBM — Eintracht Frankfurt (@eintracht_eng) October 4, 2018  Devamı →...  Devamı →Më shumë

Video – Karius nuk shpëton dot nga golat e çuditshëm...

Mesa duket nuk është e thënë që Loris Karius të ketë një karrierë të qetë dhe pa episode ndryshe nga të tjerët. Edhe në ndeshjen e Besiktas me Malmo për Europa League portieri gjerman është bërë protagonist në një gol të çuditshëm. Ndeshja ishte e barabartë deri në minutën e 55’-të kur një harkim nga e djathtë do të fluturonte në ajër dhe mbi kokën e Karius për t’u ndalur në rrjetë. U mendua si blofi i radhës i portierit gjerman por pas pamjeve të ngadalësuara duket se topi është devijuar nga mbrojtësi Caner Erkin . Ndeshja u mbyll me rezultatin 2-0 për suedezët e Malmo. Oops…. He didnt again #Karius pic.twitter.com/Zfj39zKkVh — IN KLOPP WE TRUST 👊 (@georgeskarakii) October 5, 2018  Devamı →...  Devamı →Më shumë

Lazio shkatërrohet në Gjermani, Chelsea fitore mes vuajtjesh – REZULTATET...

Kanë përfunduar edhe 11 takimet e javës së dytë të UEFA Europa League, ku Lazio ka pësuar disfatën e parë kundër Eintrachtit të Frankfurtit, ndersa Chelsea ka fituar me rezultatin minimal 1-0 kundër ekipit hungarez me gol të shënuar nga Morata në fraksionin e dytë. Lazio është shkatërruar në Gjermani me rezultatin 3-1, me golat e shënuar nga Costa, Costic dhe Jovic, respektivisht në të dyja fraksionet. Vendasit janë treguar të fortë përballë klubi italian dhe këtë fakt e treguan që në fillim të takimit, ku kaluan në avantazh me Costa, teksa ky i fundit mori një top nga De Guzman. Nga ana tjetër Lazio u hodh në sulm duke barazuar shifrat në 1-1 me Parolo në minutën e 23′, por ky barazim për bardhekaltërit ka zgjatur vetëm 5 minuta, pasi Costic kaloi sërish në avantazh skuadrën gjermane. Duhet thënë se që nga minuta e 45′, lacialët kanë mbetur me 10 lojtarë pasi Basta mori karton të kuq dhe që nga minuta e 59, Lazio mbeti me nëntë lojtarë, ku Correa doli me të kuq. Në këtë fraksion, vendasit shënuan të tretin duke siguruar dhe reziltatin, kësaj radhe me Jovic. Kjo është humbja e parë në grup për të besuarit e Simone Inzaghit, pasi dy javë më pari fitoi më transfertë. Nga ana tjetër Eintrachti vijon me dy fitore radhazi në grup, pasi në takimin  e parë ka mundur Marsiellen. Në përballjen që u zhvillua në “Stamford Bridge”, Chelsea ka arritur të marrë një fitore mes vuajtesh kundër ekipit hungarez  të Mol Vidi me rezultatin minimal 1-0, me gol të shënuar nga Morata, pasi spanjolli mori një asis nga sulmuesi brazilian Willian në minutë  e 70′ të takimit. Kjo është fitorja e dytë për “Blutë” në grup, por më të njëjtin rezultat, pasi dhe kundër PAOK-ut në takimin e parë ndeshja ka përfunduar në 1-0. Rezultate e ndeshjeve të tjera Apollon 2 – 2 Marseille BATE 1- 4 PAOK Jablonec 2–2 Dyn. Kyiv Krasnodar 2– 1 Sevilla Malmo FF 2– 0 Besiktas Rangers 3– 1 Rapid Vienna Sarpsborg 08 3 – 1 Genk Spartak Moscow 3 – 3  Villarreal St. Liege 3– 1 Akhisar Genclik Spor  Devamı →...  Devamı →Më shumë

Super Cutrone, Milan fiton me përmbysje, Arsenali shkatërron Qarabagun e Agollit – VD...

Milani ia ka dalë të fitojë me përmbysje në “San Siro” ku ka mundur me rezultatin e pastër 3-1, Olympiakos e Greqisë, me golat e shënuar nga Cutrone me dopietë dhe Higuain. Ndërsa nga ana tjetër, Arsenali ka shkatërruar në transfertë ekipin azer të Ansi Agollit me rezultatin 3-0 me golat e shënuar nga Sokraris, Smith Rowe dhe Guendouzi. Të parët që kaluan në epërsi kanë qenë grekët, të cilët përfituan nga një kundërsulm për të tundur portën e Reines në minutën e 14’ me Guerrero, ky i fundit mori një krosim nga e djathta dhe me kokë shënoi golin e avantazhit. Pas pësimit të këtij goli, kuqezinjtë e Gattuso-s tentuan shumë herë për të gjetur golin e barazimit. Vetëm në minutën e 70’, Milani ka gjetur balancimin me 20-vjeçarin, Patrick Cutrone, i cili shënoi një gol spektakolar. Ai u aktivizua në lojë në minutën e 54’, por aq kohë i është dashur që të japë më të mirën. Ndërkohë, sulmuesi argjentinas, Gonzalo Higuain përmbysi shifrat pas gjashtë minutash lojë, teksa ia doli të shmangte me të djathtën mbrojtësin grek dhe më të majtën tundi rrjetën. Për të tretin ka menduar përsëri Cutrone, ku protagonist ka qenë Calhanoglu. Me këtë rezultat, Milani ka bindur jo vetëm trajnerin, por edhe tifozët kuqezi, pasi në çdo moment të lojës tregojnë të japin gjithçka. Nga ana tjetër, Arsenali ka mposhtur me rezultatin e pastër 3-0 Qarabagun e lojtarit kuqezi të Ansi Agollit. “Topçinjtë” arritën të shënonin që në minutën e 4’ me anë të Sokratis. Duhet thënë se ka qenë një lojë krejtësisht e dominuar nga të besuarit e Unai Emry. Në fraksionin e pjesës së dytë ka ardhur dhe goli i dytë, por në minutën e 53’ nga Smith Rowe dhe të tretin arriti ta shënonte Guendouzi në minutën e 80’. Gjithsesi, klubi anglez po bën një paraqitje të mirë si në kampionat po ashtu dhe në Europa League, pasi kjo është ndeshja e dytë, ku rregjistron 6 pikë në grup. Rezultatet e të gjitha takimeve Anderlecht 0 – 2 D. Zagreb Bayer Leverkusen 4– 2 AEK Larnaca Betis 3– 0 Dudelange Bordeaux 1 – 1 FC Copenhagen Fenerbahce 2 – 0 Trnava Rosenborg 1 – 3  RB Leipzig Salzburg 3 – 1 Celtic Vorskla Poltava 1 – 2 Sporting Zenit Petersburg 1 – 0 Slavia Prague Zurich 1 – 0 Ludogorets  Devamı →...  Devamı →Më shumë

Milan zhgënjen në “San Siro”, Arsenali në avantazh me Qarabag...

Kanë përfunduar pjesët e para për 12 ndeshjet që po zhvillohen në kuadër të UEFA Europa League. Vëmendje të madhe në këto sfida marrin skuadrat si Milani dhe Arsenal. Milani ka zhgënjyer në rezultat në “San Siro”, por në lojë duket dominuese, të paktën kjo u pa në pjesë të parë. Kuqezinjtë kërkuan të kalojnë të parët në avantazh, por lëshuan terren, por pësuan me gol. Pavarësisht tentativave të vazhdueshme nga klubi italian për të kaluar në avantazh, ka qenë Olympiakos ai që tundi portën e Reinas në minutën e 14, pasi Guerrero ka marrë një krosim nga e djathta në zonë, ku spanjolli nuk fali me kokë. Ndërkohë, në përballjen tjetër që po zhvillohet në Azerbajzhan, Arsenali fraksionin e pjesës së parë e ka mbyllur në avantazh me gol të shënuar nga  Sokratic, i cili ka mposhtur skuadrën e Ansi Agollit që në minutën e katërt. Arsenali ka kaluar në avantazh që në minutat e parë me Sokratic nga një top i ardhur nga goditja e këndit, ku lojtari grek e ka devijuar topin, për të përfunduar në rrjetë. Rezultatet live të të gjitha takimeve Anderlecht 0 – 0  D. Zagreb Minuta e 19’ Hajrovic me penallti Bayer Leverkusen 1 – 1 AEK Larnaca (Minuta e 25’ Trickovski dhe Havertz 44’) Betis 0 – 0 Dudelange Bordeaux 0 – 1 FC Copenhagen (Minuta e 42’ Sotiriou) Fenerbahce 0 – 0 Trnava Rosenborg 0 – 1  RB Leipzig (Minuta 12’ Augustin) Salzburg 0 – 1 Celtic (Minuta 2’ Edouard) Vorskla Poltava 1 – 0 Sporting (Minuta 10’ Kulache) Zenit Petersburg 0 – 0  Slavia Prague Zurich 0 – 0 Ludogorets  Devamı →...  Devamı →Më shumë